Trzecia fala kulminacyjna przeszła przez Pragę. Woda w Wełtawie już się nie podnosi, ale zalane są nadbrzeżne dzielnice Pragi. W wielu miejscach z wody wystają jedynie dachy domów i latarnie uliczne. Pogarsza się natomiast sytuacja w Niemczech. Powódź rozszerza się na kolejne landy.

Stalowe zapory powstrzymujące wodę w okolicach starego miasta mają jeszcze 10 cm zapasu. Jedynie o tyle może podnieść się jeszcze poziom wody w Wełtawie. Na szczęście rzeka przestała wzbierać, co więcej, nocą poziom ma zacząć opadać.

Coraz bardziej dokuczliwe stają się jednak skutki powodzi: nie działa jedna z linii metra, kilka stacji podziemnych jest zalanych, nie funkcjonuje dworzec autobusowy komunikacji międzynarodowej.

Z centrum Pragi ewakuowano ponad 50 tysięcy osób. Także polska ambasada w Czechach, usytuowana pod Zamkiem Praskim na Hradczanach, przygotowuje się do nadejścia wielkiej fali. Już wczoraj ewakuowano pomieszczenia parteru, przenosząc urządzenia, sprzęty i dokumentację na wyższe piętra.

W Pradze jest specjalny wysłannik RMF Przemysław Marzec, który obserwuje zalaną część nadwełtawskich dzielnic, posłuchaj:

Wiadomo już, że walczyć z powodzią w Czechach pojadą polscy ratownicy. Rząd w Pradze odpowiedział na polską propozycję. Trwa dopracowywanie szczegółów. Czesi na pewno potrzebują specjalnych pomp, w jakie wyposażone są polskie grupy ratownicze. Najprawdopodobniej ze sprzętem tym pojedzie około 100 ratowników. Akcja rozpocznie się prawdopodobnie jutro.

Szybko przybierający Dunaj zagraża także stolicy Słowacji. W Bratysławie wprowadzono stan kryzysowy, żołnierze rozpoczęli budowę zapór wzdłuż Dunaju, a mieszkańcy przygotowują się do ewakuacji. Poziom Dunaju będzie wzrastał aż do piątku. Możemy tu być świadkami największej wody od 500 lat - ostrzega słowacki minister rolnictwa.

W Niemczech najgorzej jest teraz w Saksonii i Bawarii. Dramatyczna sytuacja panuje w Dreźnie, stolicy Saksonii. Żołnierze Bundeswehry ewakuują tam 2 tysiące pacjentów z zalanych wodą szpitali. Chorzy transportowani są samolotami sanitarnymi do innych miast.

Do tej pory woda pochłonęła w Niemczech życie 8 osób, ponad 70 jest rannych. Powódź w południowej części kraju obserwuje specjalny wysłannik RMF Tomasz Lejman. Posłuchaj

W Austrii stabilizuje się sytuacja na północy, ale nadal dramatycznie jest wokół Dunaju. Ewakuowano wielu mieszkańców zalanego miasta Ybbs. Posłuchaj relacji korespondenta RMF Tadeusza Wojciechowskiego:

Powódź zagraża także węgierskiej stolicy. Władze ostrzegły mieszkańców Budapesztu, że do miasta zbliża się wielka woda, która może podtopić najniżej położony naddunajski bulwar i peryferyjne rejony miasta wzdłuż rzeki.

foto Przemysław Marzec, Tomasz Lejman i Tadeusz Wojciechowski RMF

19:30