Sześć osób w tym szefostwo zakładu karnego w zachodniopomorskim Nowogardzie zostało zatrzymanych przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego - dowiedział się reporter RMF FM. Funkcjonariusze przeszukiwali też pomieszczenia w zakładzie karnym, a także miejsca zamieszkania zatrzymanych osób.

Z informacji, które uzyskaliśmy, wynika, że dyrektorka zakładu karnego w Nowogardzie Luiza D. ma odpowiadać za przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Mowa jest też o przyjmowaniu łapówek.

12 podobnych zarzutów usłyszał jej zastępca Robert B., tyle że on ma odpowiadać też za "kwalifikowaną formę" przyjęcia łapówki, od której miał uzależniać podejmowanie czynności służbowych. Śledczy z prokuratury krajowej w Szczecinie chcą też, by mężczyzna odpowiadał za ujawnianie poufnych informacji.

Pozostałe 4 zatrzymane osoby usłyszały zarzuty wręczania łapówek.

Prokuratura nie chce ujawniać więcej szczegółów procederu, nie wykluczając, że to dopiero początek zatrzymań.

Sąd zdecydował już o aresztowaniu dyrektor i wicedyrektora zakładu karnego. Za kratki trafił też jeden z zatrzymanych, który miał dawać łapówki.

Prokuratura występuje o rozważenie zmiany przepisów

"W czasie przeprowadzonego śledztwa jak i innych postępowań ujawniły się systemowe przeszkody utrudniające zebranie materiału dowodowego na terenie aresztu śledczego" - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej przesłanym do naszej redakcji.

"Służba Więzienna od kilkudziesięciu lat nie ma wyodrębnionej organizacyjnie komórki służącej zwalczaniu i wykrywaniu z wyprzedzeniem przestępstw oraz ściganiu ich sprawców w odniesieniu do osób osadzonych w jednostkach penitencjarnych oraz wobec funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej" - zaznaczają śledczy.

Prokuratura poprosiła resort sprawiedliwości o powołanie w ramach Służby Więziennej jednostki, która będzie działać na wzór Biura Spraw Wewnętrznych Policji. Chodzi o - jak czytamy - wykrywanie z wyprzedzeniem przestępstw popełnianych w związku ze służbą przez funkcjonariuszy i zapobieganiu takim patologiom w przyszłości.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.
Opracowanie: