W czwartek wieczorem doszło do wstrząsu o magnitudzie 3,8 w rejonie Pól Flegrejskich, czyli kaldery superwulkanu znajdującej się nieopodal Neapolu. Wstrząs był odczuwalny na powierzchni ziemi; w miejscowości Pozzuoli pojawiły się pęknięcia na elewacjach niektórych budynków.

Epicentrum wstrząsu, który wystąpił o godz. 19:45, było położone kilka kilometrów na północny-zachód od miejscowości Pozzuoli i 10 kilometrów na zachód od Neapolu w południowych Włoszech.

Hipocentrum, czyli ognisko trzęsienia pod powierzchnią ziemi, znajdowało się na głębokości 2 kilometrów - podała INGV, agencja monitorująca aktywność sejsmiczną i wulkanologiczną we Włoszech.

Do wstrząsu doszło w rejonie Pól Flegrejskich (wł. Campi Flegrei), czyli kaldery superwulkanu o średnicy 13 kilometrów znajdującej się nieopodal Neapolu.

Wypiętrzanie gruntu w rejonie Pól Flegrejskich trwa od 2012 roku; procesowi nieustannie towarzyszą trzęsienia ziemi, zwykle o magnitudzie mniejszej niż 3,0. Wczorajszy wstrząs był najsilniejszym w ciągu ostatnich 10 lat.

Większa niż zwykle magnituda wstrząsu i fakt, że doszło do niego na niewielkiej głębokości, sprawiły, iż był on odczuwalny nie tylko najbliżej epicentrum, jak np. w Pozzuoli, ale też w samym Neapolu.

Z relacji lokalnych mediów wynika, że "wstrząs był bardzo silny i trwał kilka sekund". Drgania odczuli mieszkańcy m.in. historycznych dzielnic Neapolu, takich jak Montecalvario i Avvocata.

Włoscy wulkanolodzy zapewniają, że nie ma zagrożenia erupcją Campi Flegrei. Jak dotąd nie mamy oznak nagłych zmian w porównaniu z trendem obserwowanym przez ostatnie 10 lat - powiedział wulkanolog Giovanni Macedonio z agencji INGV, cytowany przez portal portal dziennika "Il Sole 24 Ore".

Pod Polami Flegrejskimi znajduje się gigantyczne jezioro płynnej magmy. W centrum kaldery, wielkim zagłębieniu powstałym wskutek gwałtownej erupcji, znajduje się zamieszkałe przez ponad 80 tys. Pozzuoli. Łączna liczba mieszkańców kaldery to ok. 360 tys. osób.

Do pierwszej erupcji w rejonie Campi Flegrei doszło ok. 8480 lat przed naszą erą. Najsilniejsza erupcja, sklasyfikowana na 5 w 8-stopniowym Indeksie Eksplozywności Wulkanicznej (VEI), wystąpiła ok. 2150 lat przed naszą erą.

Do ostatniej erupcji doszło z kolei w 1538 roku; została ona sklasyfikowana jako VEI 3.