Przewodniczący Parlamentu Europejskiego przekazał państwu pewne emocjonalne sygnały o sytuacji na Ukrainie. Nie chciałbym, by integracja europejska mojego kraju była zakładnikiem emocji - powiedział Kostiantyn Jelisiejew, ambasador Ukrainy przy Unii Europejskiej, na konferencji prasowej w Brukseli.

Jelisiejew odniósł się w ten sposób do słów Jerzego Buzka, który w czwartek wyraził zaniepokojenie stanem ukraińskiej demokracji. Przewodniczący PE mówiąc o śledztwach prowadzonych przez władze w Kijowie wobec działaczy opozycyjnych, wyraził wątpliwość co do niezawisłości systemu sądowego i przejrzystości prawa na Ukrainie.

Przewodniczący PE jest zaniepokojony ograniczeniem wolności słowa i mediów w tym kraju, dodając, że jeszcze dwa lata temu Ukraina robiła największe postępy w demokracji w swoim regionie. Główna różnica między obecną i byłą władzą na Ukrainie polega na tym, że dziś nie tylko deklarujemy nasze cele, ale i wspieramy je konkretnymi działaniami - odpowiedział na to dzisiaj Jelisiejew.

W czwartek, w rozmowie telefonicznej z byłą premier Ukrainy, a obecnie działaczką opozycyjną Julią Tymoszenko, Buzek ocenił, że ukraińskie władze dopuszczają się absolutnie wybiórczego stosowania prawa wobec opozycji. O rozmowie poinformował Blok Julii Tymoszenko (BJuT). Oświadczenie Buzka miało związek z wydanym przez prokuraturę w Kijowie zakazem wyjazdu byłej premier do Brukseli. Tymoszenko miała się tam udać w poniedziałek m.in. na zaproszenie przewodniczącego PE. Byłą premier obowiązuje od grudnia wydany przez prokuraturę zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Związany jest on z prowadzonymi przez prokuraturę śledztwami w sprawie malwersacji finansowych, których miał się dopuścić rząd Tymoszenko.

W ubiegłym tygodniu była premier wystąpiła do prokuratury o uchylenie zakazu wyjazdu w związku z wyjazdem do Brukseli. Śledczy odrzucili jej podanie, obawiali się, że może już nie wrócić do kraju. Tymoszenko twierdzi, że zarzuty prokuratury nie mają potwierdzenia w faktach, a władzom chodzi jedynie o to, by odsunąć ją od udziału w polityce.