Mężczyznę podejrzanego o udział w walkach po stronie Państwa Islamskiego (IS) zatrzymała w Dinslaken niemiecka policja. 24-letni dżihadysta przebywał od października 2013 r. w Syrii.

Prokurator generalny Niemiec Harald Range poinformował wczoraj wieczorem, że podczas pobytu w Syrii podejrzany wstąpił do organizacji terrorystycznej. Wiadomość podała rozgłośnia Deutschlandfunk.

Range zastrzegł, nie ma obecnie przesłanek wskazujących na przygotowywanie przez podejrzanego zamachu w Niemczech ani też jakichkolwiek związków z zamachami we Francji.

Rzekomy dżihadysta wrócił w listopadzie zeszłego roku do Niemiec.

Radykałów w Niemczech przybywa

Liczba radykalnych islamistów w Niemczech zwiększyła się w zeszłym roku o 1500 osób. Obecnie to środowisko liczy 7 tys. osób. Trzy lata temu było ich 3,8 tys. Większość z nich jest zwolennikami radykalnego odłamu islamu - salafizmu. Zdaniem władz właśnie z tego środowiska rekrutuje się największa liczba dżihadystów wyjeżdżających do Syrii w celu włączenia się do walki po stronie IS.

Od początku wojny w Syrii w rejon konfliktu wyjechało z Niemiec 250 islamskich radykałów. Władze bezpieczeństwa obawiają się, że po powrocie do Niemiec mogą ze względu na nabyte doświadczenie wojskowe stanowić poważne zagrożenie dla kraju.

(mal)