Premier Donald Tusk skrytykował raport OECD, z którego wynika, że polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie. Szef rządu zarzucił autorom opracowania, że nie maja pojęcia, jak wygląda ta praca w naszym kraju. "To jeden z najcięższych zawodów" - ocenił.

Według opisanego przez dzisiejszy "Dziennik Gazeta Prawna" raportu OECD (organizacji zrzeszającej 34 najlepiej rozwinięte gospodarki świata pt: "Education at a Glance 2011"), polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie. Rocznie spędzają przy tablicy 489 godzin, czyli dwie godziny i 42 minuty dziennie. Średnia dla krajów UE to 779 godzin, czyli blisko pięć godzin dziennie.

Chciałbym spotkać autorów tego raportu. Te konkluzje, które ja znam tylko pobieżnie, bo dzisiaj otrzymałem te informacje, wskazują, że autorzy raportu nie bardzo mieli pojęcie, na czym polega praca nauczyciela w Polsce - zaznaczył premier.

Jak przekonywał, jest to jeden z najcięższych zawodów. Dodał, że jeśli ktoś robi raport, z którego ma wynikać, że polski nauczyciel pracuje nieco ponad dwie godziny dziennie przy tablicy, to znaczy, że nigdy nie był w polskiej szkole.

Tusk oświadczył, że wie, na czym polega praca nauczyciela. Każdy, komu się wydaje, że jest to lekkie zajęcie, które polega na dwu- lub trzygodzinnym dniu pracy, nie wie, o czym pisze - stwierdził.

Premier podkreślił, że nie jest to pierwszy raport, który dostał do rąk, "gdzie liczby się zgadzają, fakty niby są prawdziwe, ale z rzeczywistością nie ma on wiele wspólnego".

Negatywnie do informacji podanej przez "Dziennik-Gazetę Prawną" odniósł się też prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Informacja ta jest niewiarygodnie absurdalna! - grzmiał.

W specjalnym oświadczeniu Broniarz przypomniał, że zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela tygodniowy czas pracy nauczycieli w Polsce wynosi 40 godzin. 18 do 30 godzin - w zależności od stanowiska i rodzaju szkoły - to wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, czyli tzw. pensum.

Związek jeszcze raz podkreśla, że definicja czasu pracy nauczycieli w Polsce nie ogranicza się jedynie do pensum. To także m.in. przygotowywanie zajęć, poprawa i ocena prac, spotkania czy czynności związane z życiem szkoły - podkreślił.