Dlaczego inwestycje w informatykę, na które Polska ma wiele miliardów złotych, idą tak wolno? Co można zrobić, by je przyspieszyć? Zastanawiać się będą nad tym uczestnicy konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie "Miasta w Internecie", która odbędzie się 15-17 czerwca w Zakopanem.

W trakcie konferencji organizatorzy poruszą temat wykluczenia cyfrowego. Będą zastanawiać się jak zachęcić 50- i 60-latków do korzystania z komputera i Internetu. Według badań CBOS tylko 6 proc. osób powyżej 65. roku życia i 23 procent w wieku 55-64 korzysta z Internetu.

Członkowie stowarzyszenia chcą uświadomić Polaków, że korzystanie z najnowszych wynalazków techniki ułatwia życie, daje mnóstwo satysfakcji i pomaga w rozwiązywaniu codziennych problemów. Dzięki nowym technologiom, można oszczędzić rocznie nawet 2,5 tys. zł.

Głównym problemem Polski nie jest wcale fizyczny dostęp do Internetu, a kompetencje. W wielu rodzinach, które mają dostęp do sieci, dorośli z niego nie korzystają. Oznacza to, że pokaźna grupa osób w średnim wieku, które mają zarządzać administracją, oświatą, służbą zdrowia, czy biznesem, nie wyobraża sobie cyfrowego świata, nie odnosi się do niego, nie rozumie potrzeb młodego pokolenia internetu- przekonuje Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie. Gdyby upowszechnić wśród nich korzystanie z sieci, to szybciej ruszylibyśmy do przodu w różnych dziedzinach, takich, jak choćby gospodarka, która dzięki internetowi może uzyskać silny impuls rozwojowy.