Około 4 nad ranem przyszła na świat kolejna foka w stacji morskiej Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Jej matką jest Unda Marina, co w języku polskim oznacza falę morską. Dwa dni temu pracownicy fokarium cieszyli się z narodzin samczyka. Jak co roku przychówek otrzymuje imiona rozpoczynające się na kolejną literę alfabetu. Tym razem padło na literę "K". Mały otrzymał imię Knop.

Matką Knopa jest pochodząca z Estonii foka Ania, a ojcem starszy z samców - Bubas. Kilkanaście godzin po urodzeniu samczyk ważył 15,85 kg i miał 119 centymetrów. Rok 2011 to jedenasty sezon narodzin fok szarych w helskim fokarium, które po uzyskaniu samodzielności uwalniane są do naturalnego środowiska, zasilając bałtycki ekosystem.

Międzynarodowy projekt odtwarzania fok szarych na Bałtyku pod auspicjami HELCOM-u rozwija się coraz lepiej. Z ok. 4,5 tysiąca fok w końcu lat 80 jest ich dziś ok. 20 tysięcy (ze 100 tysięcy jakie odnotowywano na przełomie XIX i XX wieku). Symptomy powrotu fok szarych na polskie wybrzeże też już widać, choć ciągle zbyt dużo znajdowanych jest ich martwych ciał na polskich plażach.

Foki szare są gatunkiem chronionym. W okresie od marca do czerwca na polskich plażach coraz częściej można spotkać fokę szarą. W takim przypadku należy zgłosić ten fakt do najbliższej stacji morskiej.