​Dotychczasowy poseł PiS Bolesław Piecha zwyciężył w niedzielnych wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu rybnickim. Pokonał siedmiu innych kandydatów, którzy ubiegali się o mandat po zmarłym w styczniu senatorze Antonim Motyczce (PO).


Po zliczeniu wszystkich protokołów w Okręgowej Komisji Wyborczej w Katowicach okazało się, że kandydaci uzyskali następujące poparcie:

Bolesław Piecha (PiS) - 28,48 proc.

Józefa Makosz (Komitet Wyborczy Józefa Makosza) - 19,59 proc.

Mirosław Duży (PO) - 18,01 proc.

Paweł Polok (KWW Autonomia dla Ziemi Górnośląskiej) - 13,12 proc.

Grażyna Kohut (PSL) - 8,36 proc.

Janusz Korwin-Mikke (komitet Kongresu Nowej Prawicy) - 7,92 proc.

Krzysztof Sajewicz (SLD) - 2,84 proc.

Piotr Masłowski (KWW Piotra Masłowskiego) - 1,68 proc.

Frekwencja wyniosła 11,14 proc.

Okręg wyborczy do Senatu RP nr 73 obejmuje Rybnik oraz powiaty: rybnicki i mikołowski. Uprawnionych do głosowania było około ponad 246 tys. wyborców. W poprzednich wyborach Antoni Motyczka zdobył tam blisko 34 proc. głosów, pokonując Tadeusza Gruszkę, Pawła Poloka oraz Józefa Makosza. 


Bolesław Piecha to zagorzały krytyk polityki zdrowotnej obecnego rządu

Niedługo przed wyborami polityk PiS mówił, że decyzja o kandydowaniu do Senatu to jego świadomy wybór i duże wyzwanie. Za główne zadanie postawił sobie - jak to określił - "przywrócenie Śląska Polsce".

Piecha jest posłem od 2001 r. W latach 2005-2007 był wiceministrem zdrowia w rządzie PiS. Teraz jest zagorzałym krytykiem polityki zdrowotnej obecnego rządu, szefem sejmowej komisji zdrowia i autorem programu PiS w tej dziedzinie. W poprzedniej kadencji Sejmu zasłynął m.in. złożeniem projektu zakazującego in vitro i przewidującego karanie za stosowanie tej metody.

Piecha urodził się w 1954 r. w Rybniku. Z zawodu jest ginekologiem.  Od 1994 do 1998 r. był radnym w Rybniku, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego tamtejszej rady oraz przewodniczącego Komisji Zdrowia. W latach 1997-2001 był dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku. W 1999 r. ukończył studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Katowicach z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia. Jest autorem publikacji naukowych w specjalistycznej prasie krajowej i zagranicznej.

Po latach Piecha przyznał, że jako ginekolog przeprowadził wiele aborcji.  Byłem jak doktor Jekyll i mister Hyde (...) Nie wiem, czy te kobiety, które płakały w moim gabinecie przed aborcją, wybaczyły m - wyznał w 2007 r. ma łamach "Gościa Niedzielnego". Dziś Piecha jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia na rzecz ochrony życia "Pro Life".

(kali)