Deficyt finansów publicznych w tym roku ma wynieść ok. 7% PKB. To niewielka różnica w porównaniu z rokiem ubiegłym (zaledwie 0,2%). Aktualizacja programu konwergencji, którą we wtorek ma w końcu przyjąć rząd, zakłada jego obniżenie w 2012 roku aż do 2,9%.

Aktualizacja programu konwergencji to dokument, który wszystkie unijne państwa składają co roku w Brukseli, aby wykazać w jakim stopniu spełniają unijne warunki dotyczące finansów.

W tym roku zakłada on przede wszystkim ograniczenie budżetowego deficytu. Z naszych ostatecznych wyliczeń wynika, że w 2009 roku deficyt sektorów rządowego, samorządowego i ubezpieczeniowego wyniósł 7,2%. (…) Większą obniżkę planujemy w 2011 roku, ale nie za dużą, no i radykalne zejście prognozujemy na 2012 rok, kiedy skończą się już wszelkie inwestycje publiczne związane z Euro 2012 - mówi "Rzeczpospolitej" wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Na razie jedynymi konkretnymi narzędziami do osiągnięcia tych celów jest wprowadzenie reguły wydatkowej ograniczającej wzrost wydatków państwa w kolejnych latach do 1 proc. ponad poziom inflacji oraz konsolidacja finansów publicznych zakładająca pełną kontrolę przepływów pieniędzy przez ministra finansów.

Polska przesłała dokument do Komisji Europejskiej z opóźnieniem, ponieważ rząd chciał, aby był on w pełni zgodny z planem rozwoju i konsolidacji finansów. Plan, który w miniony piątek przedstawił premier Donald Tusk, jest politycznym scenariuszem działań rządu. Jego wprowadzenie ma pomóc Polsce w obniżeniu nadmiernego deficytu i długu.