Przed nami dwa spotkania 10. kolejki Ekstraklasy. Największe emocje budzi powrót na trenerską ławkę Oresta Lenczyka, który po kilku latach znów podjął pracę w Zagłębiu Lubin. Pod wodzą nowego trenera pierwszy raz zagrają też piłkarze Widzewa Łódź.

Orest Lenczyk to jeden z najbardziej doświadczonych polskich trenerów. Wiele lat temu wywalczył mistrzostwo z Wisłą Kraków, niedawno powtórzył ten sukces ze Śląskiem Wrocław, a w 2007 roku jego GKS Bełchatów zajął drugie miejsce w lidze za Zagłębiem Lubin. "Miedziowi" mają silną kadrę, klub jest dobrze zorganizowany, ale wyników brakuje. Zespół od kilku sezonów zawodzi, choć trafiają do niego bardzo ciekawi piłkarze. Ostatnio choćby Aleksander Kwiek, Miłosz Przybecki czy Arkadiusz Piech. Odkąd Zagłębie zdobyło mistrzostwo przez klub przewinęło się aż 14 trenerów - gołym okiem widać, że coś jest nie tak. Teraz na ratunek wezwano Lenczyka, który w 2009 roku wprowadził Zagłębie do Ekstraklasy. 70-letni szkoleniowiec ma opinię trudnego we współpracy, ale tym w Lubinie na razie się nie martwią. Potrzebują punktów, bo na razie zajmują 13 miejsce w tabeli.

Na początek Lenczyk poprowadzi Zagłębie w meczu z Jagiellonią Białystok, ale trudno oczekiwać, żeby w ciągu kilkudziesięciu godzin odmienił grę zespołu. Na zmiany poczekamy nieco dłużej, więc o rewolucji w wyjściowym składzie raczej nie ma mowy. "Jaga" ma za to kłopoty kadrowe. W Lubinie nie zagra zawieszony za kartki Michał Pazdan.

W Poznaniu Lech zagra później z Widzewem. W łódzkiej drużynie na ławce trenerskiej zadebiutuje Rafał Pawlak, bo Radosław Mroczkowski został zawieszony. Pawlak dotychczas opiekował się rezerwami Widzewa i stanie przed trudnym zadaniem, bo w jego zespole zabraknie czołowego obrońcy Kevina Lafrance'a. Te zmartwienia nie potrwają pewnie długo, bo szefowie klubu szukają już trenera, który na dłużej zastąpi Mroczkowskiego. Numer jeden na liście życzeń to Leszek Ojrzyński, zwolniony niedawno z Korony Kielce. W Lechu nie zagra Luis Henriquez. To oznacza, że w "Kolejorzu" może zadebiutować w końcu Szkot Barry Douglas.