"Na Węgrzech premier Orban zabrał OFE wszystkie pieniądze. W Polsce drugiego Budapesztu nie będzie. Zwolennikiem drugiego Budapesztu dziś jest chyba tylko profesor Balcerowicz" - mówi członek Rady Gospodarczej Bogusław Grabowski w Kontrwywiadzie RMF FM. "W wyniku naszej reformy, każdy będzie mógł wybrać, czy zostać w OFE i ZUS, czy przenieść swoje oszczędności do ZUS w całości. Oszczędzanie tylko w OFE nie będzie możliwe. Przeniesienie całej składki do OFE niosłoby ze sobą ryzyko utraty całej przyszłej emerytury. Na takie ryzyko nie można obywatelowi pozwolić" - tłumaczy gość RMF FM.

Konrad Piasecki: Będzie drugi Budapeszt w Warszawie?

Bogusław Grabowski: Nie, nie będzie drugiego Budapesztu. Tak naprawdę obecnie chyba zwolennikiem drugiego Budapesztu jest pan profesor Leszek Balcerowicz.

Cytat

Tak naprawdę obecnie chyba zwolennikiem drugiego Budapesztu jest pan profesor Leszek Balcerowicz

To o Leszku Balcerowiczu za chwilę. Rozumiem, że ten skok na OFE, który dzisiaj rząd zaprezentuje będzie bardzo ograniczony.

Ja nie sądzę, żeby był jakikolwiek skok na OFE. Wydaje mi się, że z przecieków tak zwanych, bo wszyscy czytamy, wydaje mi się, że to będzie dość rzetelny obraz, taki kompleksowy przegląd systemu, tej pracowniczej części systemu emerytalnego, z różnymi rekomendacjami, z kryteriami ich wyboru. Żebyśmy mogli sobie wybrać to w jakim kierunku usprawnić ten system.

W wedle pańskiej intuicji jak to się skończy? Jak ta reforma OFE będzie wyglądała na końcu?


Moim zdaniem, bez względu na to ile tam będzie wariantów, jakie będą kryteria, to się skończy swobodą wyboru.

Każdy będzie mógł sobie wybrać czy OFE, czy ZUS?

Każdy będzie mógł sobie wybrać...

...również ten, który już dzisiaj jest w systemie?

Jestem święcie przekonany, że tak będzie, bo jednym z podstawowych kryteriów musi być poprawa tego druzgocącego wpływu systemu "ofowskiego" na finanse publiczne, na dług publiczny.

Ale rozumiem, będzie mógł wybrać tylko w jedną stronę. To znaczy, albo zostaje częściowo w OFE, częściowo w ZUS-ie. Albo idę w całości do ZUS-u? 

Oczywiście, że tak.

Bo Leszek Balcerowicz, o którym mówiliśmy przed chwilą, mówi jak swoboda wyboru to swoboda wyboru w obie strony. Pozwólmy obywatelowi zabrać pieniądze z ZUS-u, których nota bene tam nie ma i pójść do OFE.

Właśnie to zaproponował premier Orban Węgrom. To znaczy jak biorę całą składkę stad i przenoszę tam, to jest niby wybór. To jest pozorne. Dlatego, że państwo może gwarantować wypłatę emerytur i minimalną emeryturę tylko w systemie repartycyjnym, tylko w systemie ZUS-owskim. W związku z tym tkwi wybór zabieram swoją składkę i do OFE to znaczy idę na ryzyko rynku kapitałowego, jeżeli on się załamie całkowicie, to ja nie mam emerytury. To wiadomo, że 99 procent ludzi przeszłoby do ZUS-u. Dlatego, że państwowy, powszechny system ma nam zagwarantować minimum przynajmniej egzystencji.

Cytat

Państwo może gwarantować wypłatę emerytur i minimalną emeryturę tylko w systemie ZUS-owskim

Czyli po pierwsze będzie dobrowolność. Po drugie, przenoszenie pieniędzy z OFE do ZUS na 10 lat przed emeryturą.

Moim zdaniem, to już proponowane przez Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Pracy jest najbardziej logiczne. Dlatego, że ono z jednej strony zabezpiecza przed tak zwanym błędem różnej daty. Te same osoby o tej samej składce gromadzonej przez 30 lat przechodząc pół roku później na emeryturę, mogą mieć zupełnie inny poziom emerytury ze względu na silne tąpnięcia, wahania na rynku finansowym. A z drugiej strony pomaga finansom publicznym, dlatego, że jednorazowo będzie to jakieś przesunięcie środków do funduszu ubezpieczeń społecznych.

To drugie rozumiem, chociaż nie pochwalam, ale tego pierwszego nie. Dlaczego nie możemy...

A dlaczego pan nie pochwala? Przecież jest pan podatnikiem tak samo, jak ja, jak i minister finansów.

Ale zarazem chciałbym mieć wolny wybór. Chciałbym, żeby państwo traktowało mnie jak dorosłego człowieka. Jeśli odkładam pieniądze w OFE, niech zdecyduję, co ma się z nimi dziać. Może będę chciał jednego dnia wypłacić sobie wszystko, a może będę podpisywał umowę z OFE na to, jak ma mi wypłacać emeryturę.

Są dziedziny, w których niestety jako społeczeństwo zabieramy sobie prawa wyboru indywidualnego. Na przykład ubezpieczenia komunikacyjne, obowiązkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jest pan dorosły. Może się pan ubezpieczać? Nie, państwo panu narzuca, bo inni członkowie społeczeństwa chcą być ubezpieczeni przed tymi nieodpowiedzialnymi.

Cytat

Są dziedziny, w których niestety jako społeczeństwo zabieramy sobie prawa wyboru indywidualnego

Ale w tych ubezpieczeniach komunikacyjnych jest problem, że jak kogoś potrącę samochodem, to ten ktoś może wymagać ode mnie jakiegoś odszkodowania i będzie miał absolutną rację, a ja nie mając mu z czego wypłacić, nie wypłacę mu ani grosza.

Ale będzie pan miał 70-parę lat... Teraz pan chce mieć prawo wyboru i w wieku 70-paru lat okaże się, że pan pozostał bez środków do życia, to do kogo pan przyjdzie po pomoc? Do państwa.

Ale sam pan mówi: "Musimy zrozumieć, że na nas samych oraz na naszych dzieciach spoczywa obowiązek zapewnienia nam przyszłości". Skoro tak, to sobie zapewniajmy.

Tak, ale od czasu Bismarcka dla jednej szóstej na kuli ziemskiej wprowadzono system emerytalny i teraz genetyka społeczna odzwyczaja nas od tego. Patrzymy na państwo. Chcemy, żeby ono nam gwarantowało bezpieczną starość. Zresztą to jest pewien dorobek cywilizacyjny, bo pamiętajmy, że wtedy wiedzieliśmy o tym, jak dbać o siebie, ale bardzo często ta dbałość o siebie przesuwała się na rodzinę, na społeczność i naprawdę źle się to dla ludzi starszych kończyło.

No tak, ale z drugiej strony przez 1850 albo i więcej lat z tym jakoś żyli i większa część ludności Ziemi też sobie jakoś z tymi radzi.

Całkowicie się z panem zgadzam, że jakoś.

Jakoś, czyli że...?

Że gorzej.

A jeśli chodzi o opcje przenoszenia się do ZUS-u z OFE czy to będzie taka opcja, że jeśli nie zaprotestujesz, to cię obowiązkowo przesuniemy do ZUS-u?

Wie pan ja nie wiem, nie znam szczegółowych rozwiązań, zresztą nie sądzę żeby tam była jakaś jedna rekomendacja, będą pewnie opcje do dyskusji społecznej...

A taka opcja byłaby najlepsza pańskim zdaniem?

Dla mnie byłaby najlepsza, dlatego, że ja uważam, że musi być ryzyko wyjścia z emeryturą na rynek kapitałowy, poddanie się takim poważnym wahaniom jakie są na rynkach finansowych, już nie mówiąc o swobodzie wypłat - to co by pan redaktor chciał - ten wybór musi być świadomy, przemyślany i on musi być potwierdzony indywidualnym wyborem. Pamiętajmy - obecnie 80 procent ludzi wchodzących na rynek pracy nie dokonuje żadnego wyboru, oni są usuwalni.

Machają ręką na to.

Tak, ale ślepy los nie może wyrzucać ludzi na część bardziej ryzykowną.

Czyli zrobimy tak: jak nie zaprotestujesz idziesz do ZUS-u, jak zaprotestujesz to zostaniesz częścią OFE.

Cytat

Możesz wybrać sobie co chcesz. Jeżeli nie wybierasz, to system musi ci dawać najbardziej bezpieczną przystań

Nie masz swobody wyboru i możesz wybrać sobie świadomie co chcesz. Jeżeli nie wybierasz, to system musi ci dawać najbardziej bezpieczną przystań.

Bo pan najchętniej by OFE zlikwidował, albo, rozumiem, bardzo mocno zredukował?

Wie pan, jesteśmy w sytuacji jakiej jesteśmy, mamy OFE, które jest istotnym czynnikiem rynku kapitałowego. Nie możemy zrobić nic co by spowodowało awanturę na rynku kapitałowym.

Możemy też zabrać OFE wszystkie obligacje.

Cytat

Nie możemy zrobić nic co by spowodowało awanturę na rynku kapitałowym

O, bardzo dobry pomysł. Tak, to jest jeden z dobrych pomysłów dlatego, że to pomaga wpłynąć dość pozytywnie na sytuację finansów publicznych, uefektywnia otwarte fundusze emerytalne, bo one się skupiają na tym, co powinny robić. Nie ma tak zwanego jałowego biegu, że rząd się zadłuża emitując obligacje, wkłada pieniądze do otwartych funduszy refinansując tą zabraną składkę z funduszu ubezpieczeń społecznych, a one za to kupują obligacje. Bicie piany, od którego prywatne Powszechne Towarzystwo Emerytalne pobiera opłaty.

Cytat

Zabrać OFE wszystkie obligacje? Bardzo dobry pomysł.

Pana zdaniem rząd ten wariant będzie próbował wprowadzić w życie? Czyli: kładziemy rękę na wszystkich pieniądzach obligacyjnych w OFE?

Nie sądzę, żeby jakikolwiek wariant był kładzeniem ręki na pieniądze w OFE, dlatego, że pamiętajmy, że musimy mieć wszystkie działania legislacyjne zgodne z prawem, z konstytucją. Nie sądzę, żeby tutaj jakiekolwiek administracyjne środki wchodziły w grę.

Nie będzie tak, że OFE tak czy inaczej prędzej się skurczą, będą obumierały i wymrą?

Cytat

Zmniejszenie OFE pomoże finansom publicznym

OFE moim zdaniem powinny się skurczyć, urynkowić, uefektywnić. Nadzór i system regulacji powinien się zmniejszyć, wymagania od klientów i patrzenie na ręce zarządzających powinno się zwiększyć, ale samo to uefektywnienie OFE, zmniejszenie OFE jednocześnie pomoże finansom publicznym, bo ich zmniejszenie to jest zmniejszenie długu publicznego do PKB.