„Najgorsze co możemy zrobić na opozycji, to - ręce założywszy - czekać aż ktoś przyjedzie na białym koniu" – mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM, pytany o to, czy czeka na powrót Donalda Tuska do polskiej polityki. Jak dodał przewodniczący Nowoczesnej: „Trzeba brać się do roboty. (…) Naszym celem nie jest bycie w następnych wyborach największym klubem opozycyjnym, ale wygranie wyborów”.

Adam Szłapka w rozmowie z Marcinem Zaborskim przekonywał, że "wszystkie ręce na pokładzie są potrzebne".

Nie mam poczucia, że na opozycji jest problem z przywództwem - mówił poseł i dodał, że wykreowanie lidera na opozycji nie jest najważniejsze. Jeżeli się zafiksujemy na szukaniu polskiego Macrona, czy na czekanie na Tuska, to - jeżeli nic takiego się nie wydarzy - to zawsze będziemy przegrani - przekonywał Szłapka. Przyznał też, że jednym z liderów Koalicji Obywatelskiej jest Rafał Trzaskowski, który - jak przypomniał poseł - uzyskał 48,97 proc. poparcia w zeszłorocznych wyborach prezydenckich.

Będę chciał się spotkać z Ryszard Petru i porozmawiać o tym, jak wyobraża sobie funkcjonowanie swojego think tanku - przyznał Adam Szłapka w rozmowie z Marcinem Zaborskim. Poseł jednak nie odpowiedział wprost na pytanie, czy w Nowoczesnej znajdzie się miejsce dla Petru, gdyby te chciał wrócić.

Instytut Myśli Liberalnej - taką nazwę będzie nosił nowy think tank, którego współzałożycielem i fundatorem jest Ryszard Petru. Celem think tanku ma być działalność badawcza i edukacyjna związana z funkcjonowaniem gospodarki wolnorynkowej, samorządności i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Jeżeli będą ciekawe pomysły, to z największą przyjemnością będę korzystać - przyznał Szłapka.

Szłapka: Opozycja musi iść do wyborów jednym blokiem

Będę robił wszystko, żeby powstał jeden blok. Jeżeli to się nie uda, to powinno tych bloków po prostu powstać jak najmniej - mówił Adam Szłapka w RMF FM, pytany o to, w ilu blokach opozycja powinna pójść do wyborów.

W programie padło także pytanie o to, czy opozycja przyjęłaby dziś pod swoje skrzydła Jarosława Gowina. Dzisiaj mi jest sobie bardzo trudno to wyobrazić, dlatego że Jarosław Gowin konsekwentnie uczestniczy w demontażu instytucji państwowych - odpowiedział Szłapka.

Marcin Zaborski zapytał też, kiedy odbędzie się konwencja Nowoczesnej, przekładana kilkukrotnie z powodu pandemii. Musi być na pewno jesienią tego roku. Nie mamy wyjścia"- odpowiedział Szłapka. Czy Adam Szłapka podda się wtedy weryfikacji jako przewodniczący partii? Absolutnie tak. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości - odparł szef Nowoczesnej.

Przeczytaj całą rozmowę:


Marcin Zaborski, RMF FM: W naszym studiu lider Nowoczesnej, poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka. Zarządził pan w Nowoczesnej wicie kwietnych wianków, malowanie transparentów z napisami "Witaj w domu", "Witaj w Polsce", "Witaj w ojczyźnie". Podobno Donald Tusk do was wraca?

Adam Szłapka: Rozumiem, że rozmawiamy na razie o interpretacji słów Donalda Tuska, które padły 4 czerwca, z których być może część osób wyinterpretowała to, że być może wróci.

Rozmawiamy o tym, czy pan czeka na powrót Donalda Tuska?

Najgorsze co możemy zrobić na opozycji, to ręce założywszy, czekać aż ktoś przyjedzie na białym koniu i za nas wszystko posprząta i zrobi. Tu się trzeba brać za robotę.

Ale Koalicja Obywatelska potrzebuje powrotu Donalda Tuska?

Ja myślę, że każde ręce na pokładzie są potrzebne. Donald Tusk jest doświadczonym politykiem, dwukrotnym premierem, szefem Rady Europejskiej. Człowiekiem, który naprawdę bardzo wiele osiągnął i przez wiele lat w Polsce rządził i dokonał szeregu zmian...

Moje pytanie, czy wy go potrzebujecie jako przywódcy? Bo np. Aleksander Kwaśniewski mówi o opozycji, że właśnie tego wam brakuje. Brakuje wam przywódcy...

Ja nie mam takiego poczucia, że na opozycji  jest problem z przywództwem...

A jest przywódca opozycji?

Ale pytanie, czy musi być zawsze jeden przywódca...

Czyli go nie ma, ale nie musi być.

Nie o to chodzi. Chodzi o to, że jeżeli się zafiksujemy wszyscy na szukaniu polskiego Macrona czy na czekaniu na Donalda Tuska na białym koniu, to jeżeli coś takiego się nie zdarzy, to zawsze będziemy przegrywać. A tu chodzi o to, żeby po prostu cały czas pracować. Rok temu, troszeczkę mniej niż rok temu, Rafał Trzaskowski uzyskał fenomenalny wynik i zmobilizował naprawdę rzeszę Polaków...

I to on powinien być przywódcą opozycji dzisiaj, przywódcą Platformy, Koalicji Obywatelskiej?

Myślę, że jest jednym z liderów i na pewno wielu Polaków wiąże...

To dlaczego ciągle np. politycy Platformy mówią "Tusku wróć", "Tusku czekamy", "Tusku musisz"?

Ale to jest pytanie do polityków Platformy. Ja nie jestem politykiem Platformy.

Ale jest Pan politykiem Koalicji Obywatelskiej, który rozmawia z politykami Platformy, bo jesteście w jednym klubie...

Rozmawiam. To jest tak: stworzyliśmy w 2019 roku formułę Koalicji Obywatelskiej, która w 2019 roku uzyskała 27 proc. w wyborach - największy klub opozycyjny. Naszym celem nie jest to, żeby w następnych wyborach mieć największy klubem opozycyjnym, tylko żeby wygrać te wybory. Żeby wybrać te wybory, musimy - i to jest coś, co istnieje teraz, funkcjonuje - musimy się zastanowić nad rozszerzeniem, przebudowaniem formuły opozycyjnej...

Właśnie...

... i myślę, że nad rozszerzeniem Koalicji Obywatelskiej...

To o tym rozmawiajmy. Na razie wraca Ryszard Petru - pana znajomy...

Bardzo dobry...

Dobry znajomy... Znów go widać w mediach, udzielił kilku wywiadów w takim tournée... Może wrócić do Nowoczesnej?

Na razie nie zapowiedział powrotu do polityki.

Pytanie, czy z panem rozmawiał o tym, że może chciałby wrócić do Nowoczesnej?

Nie rozmawialiśmy o powrocie do Nowoczesnej. Na pewno się z Ryszardem Petru w najbliższym czasie będę chciał umówić i porozmawiać o tym, jak wyobraża sobie funkcjonowanie swojego nowego think-tanku, bo uważam, że tego typu inicjatywy są przydatne...

Pan zaprosi go do Nowoczesnej?

Będziemy na pewno rozmawiać. Czy będzie chciał... Ryszard Petru odszedł z Nowoczesnej, więc to jest pytanie o to, jaki on ma plan.

Pytanie o to, jaki pan ma plan, czy ma pan dla niego zaproszenie? Proszę nie uciekać od tego pytania.

Porozmawiamy na pewno o tym. Myślę, że ludzie, którzy mają podobne myślenie o najważniejszych sprawach, powinni się zbierać. Dlatego uważam, że w opozycji dzisiaj jest miejsce dla każdego. I dla każdego tego miejsca trzeba szukać. Dlatego też wracając do poprzedniego pytania - wszystkie ręce na pokład!

No właśnie... Jest Instytut Myśli Liberalnej założony przez Ryszarda Petru, think-tank. To będzie wasze nowe zaplecze eksperckie? Twarze Nowoczesnej?

My w Nowoczesnej też mamy swoje, że tak powiem zaplecze, natomiast uważam...

Ale czy to - Instytut Myśli Liberalnej, to jest wasz nowy think-tank?

To jest think-tank Ryszarda Petru...

I nie tylko...

... natomiast jest wiele osób, które są w Nowoczesnej, są członkami, nawet członkami władz Nowoczesnej, angażują się w to.

No właśnie, sekretarz generalny Nowoczesnej, Sławomir Potapowicz jest jednym z założycieli i członków zespołu Instytutu Myśli Liberalnej Ryszarda Petru...

Tak jest. I uważam, że z dorobku Instytutu Myśli Liberalnej, tak samo jak z dorobku Forum Obywatelskiego Rozwoju, tak samo jak z dorobku innych think-tanków, których w Polsce, wbrew pozorom, niestety nie ma dużo, i powinno być więcej, dlatego uważam, że to inicjatywa cenna - partie polityczne powinny korzystać...

I pan jako szef Nowoczesnej będzie korzystał z podpowiedzi Ryszarda Petru, założyciela Instytutu Myśli Liberalnej...

Jeżeli będą tam ciekawe projekty, a znam Ryszarda Petru, znam jego poglądu, to zakładam, że tak właśnie będzie. Chętnie będę z takich rzeczy korzystał, zarówno jeśli chodzi o gospodarkę, kwestie bezpieczeństwa, czy kwestie praworządności. Wiem, że jest tam dużo osób, z którymi współpracuję. Jest tam Piotr Niemczyk - jestem z nim stałym kontakcie, jest też moim doradcą. Także jeżeli będą ciekawe pomysły - to z największą przyjemnością. I zachęcam wszystkich tych, którzy mają na to siły - do tworzenia think-tanków, bo więcej myśli jest w polityce potrzebnych.

Dobrze pan zna pana profesora Wiącka?

Dobrze nie. Profesor Wiącek jest akademikiem i do tej pory nie jest znany z wypowiedzi publicznych.

No właśnie, to jest kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich, kandydat zgłoszony przez opozycję, m.in. przez Nowoczesną

Między innymi tak...

Wie pan, jak profesor Wiącek ocenia działanie Trybunału Konstytucyjnego dzisiaj funkcjonującego? Na przykład czy uznaje wyroki Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej?

Wydaje mi się, że w konkretnych sprawach będzie to bardzo konkretnie rozpatrywał ...

Wydaje mi się...

Jeżeli będzie wyrok Trybunału...

Prosto i konkretnie: czy profesor Wiącek, wasz kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich uważa, że obecnie funkcjonujący w Polsce Trybunał Konstytucyjny jest legalnie wybrany i legalnie funkcjonujący?

Są na pewno tam sędziowie dublerzy, którzy doprowadzają do sytuacji, że mogą być kwestionowane wyroki Trybunału Konstytucyjnego...

Tak uważa profesor Wiącek?

Myślę, że tak.

Myśli pan, ale pan tego nie wie?

Na sto procent tego nie wiem, to prawda.

Nie rozmawialiście z nim o tym, zgłaszając jego kandydaturę?

Profesor Wiącek widzi złożoność tej sytuacji, bo to akurat wiem, o tym rozmawialiśmy. Problem polskiej sytuacji teraz, jeśli chodzi o stan praworządności i prawa polega na tym, że bardzo wiele wyroków różnych organów, w tym Trybunału Konstytucyjnego, może być kwestionowanych i może być podważanych...

Wy jako opozycja macie zupełnie inny ogląd sytuacji, bardzo ostry i konkretny. Ale dlaczego o to pytam: europosłanka Sylwia Spurek pyta na Twitterze: czy ktoś zna poglądy kandydata opozycji na Rzecznika Praw Obywatelskich np. w sprawie systemowej dyskryminacji osób LGBTI w Polsce? Pan zna?

Wiem na pewno, bo akurat o tym rozmawialiśmy, że będzie bronił praw każdego obywatela. Tak samo uważa, że...

Czy uważa, że istnieje w Polsce systemowa dyskryminacja osób LGBTI?

Ja tak uważam...

Nie, czy profesor Wiącek tak uważa?

... czy tak uważa profesor Wiącek - wprost nie wiem, natomiast wiem na pewno, że każdej osoby, która będzie się czuła dyskryminowana, będzie bronił. Czyli każda osoba, która uważa, że jest dyskryminowana, będzie mogła się do niego zwrócić.

Czy wasz kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich, profesor Wiącek uważa, że aborcja jest prawem człowieka?

Nie wiem tego...

Czy wasz kandydat prof. Wiącek jest za zamykaniem ferm przemysłowych - pyta Sylwia Spurek?

Nie pytałem o to...

Zgłaszając kandydaturę pana profesora, nie rozmawialiście z nim o tym, jaką ma wizję świata?

Rozmawialiśmy. Tylko moją kandydatką marzeń była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.