Stolica Kaszub, która ma to zapisane nawet w swoim logo. Miasto, które powstało dzięki nieistniejącemu już zakonowi. Leżące w samym sercu tak zwanej Szwajcarii Kaszubskiej. Kartuzy odwiedzamy dziś w naszym cyklu Fakty z Twojego Miasta.

Miasto leżące nad czterema jeziorami, niezwykły punkt widokowy zwany Ławką Asesora, jedyne Muzeum Kaszubskie, świetne miejsce dla żeglarzy i niezwykła kolegiata - kościół z dachem w kształcie trumny. Między innymi takimi argumentami przekonywali słuchacze, którzy zapraszali nas do Kartuz. To nieco ponad 15-tysięczne miasto jest siedzibą powiatu Kartuskiego. Swoją nazwę, a także niezwykłe położenie zawdzięcza zakonowi Kartuzów. Zakonnicy - na swoją siedzibę - szukali miejsca położonego w odosobnieniu. Było potrzebne, by mogli spokojnie wieść życie zgodne z surowymi regułami zakonu.

Karczemne, Mielenko, Klasztorne Duże oraz Klasztorne Małe. To nazwy czterech jezior, nad którymi leżą Kartuzy. Nad tym ostatnim swoją kolegiatę wzniósł już x XIV wieku zakon Kartuzów. Tuż obok znajduje się tak zwany Gaj Świętopełka. To trasa spacerowa biegnąca nad jeziorem. Jej częścią jest Aleja Filozofów. Nazwa nawiązuje do dawnego miejsca, w którym zakonnicy spędzali czas... na rozmyślaniu. Po krótkim spacerze tą trasą dojść można do Wyspy Łabędzia. Latem to miejsce, w którym odbywają się różne koncerty i imprezy.

Miasto idealne dla żeglarzy

Kartuzy od pewnego czasu starają promować się jako miejsce idealne dla żeglarzy. Mieszkańcy zapewniają, że okolice miasta mogłyby konkurować nawet z Mazurami, choć siłą rzeczy szlaków żeglugowych jest mniej i są krótsze. Jako miejsce idealne do żeglowania polecają jezioro Brodno Wielkie, położone w gminie Kartuzy. Typowo rynnowe jezioro. Jest połączone z rzeką Radunią - w stronę Ostrzyc, a w Ręboszewie schodzi pod mostem do Brodna Małego. Mówi się, że na małych jeziorach nie ma dobrego wiatru, tym bardziej, że ono jest położone w kotlinie. Muszę jednak powiedzieć, że sami żeglarze - ci sportowi - którzy przyjeżdżają, są zaskoczeni warunkami. Jest sporo szkwałów, co wzmaga adrenalinę. Wieje dosyć sporo. Piątkę, szóstkę miewamy. Były takie sytuacje, że najlepszym sportowcom łamało maszty, a to już znaczy coś - przekonuje Hanna Kajeta z Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w gminie Kartuzy.

Okolice Kartuz mogą też zaskoczyć... owocami. A dokładniej truskawką kaszubską, znaną także jako kaszëbskô malëna. Owoc jest wpisany do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej nazwę tego produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Dlaczego? Bo specjaliści wykazali, że dzięki unikatowym właściwościom gleby i mikroklimatu Kaszub truskawka z tego regionu jest słodsza i bardziej aromatyczna. Truskawkę kaszubską mogą uprawiać głównie plantatorzy z okolic Kartuz, a także Bytowa. W Faktach z Twojego Miasta spróbujemy dowiedzieć się, kiedy w tym roku zacznie się sezon na te owoce.