Pierwszoligowa Wisła Kraków została pierwszym finalistą piłkarskiego Pucharu Polski. W półfinale pokonała na własnym boisku ekstraklasowego Piasta Gliwice 2:1 (2:0).

Gospodarze nie mogli wymarzyć sobie lepszego początku meczu. Po rozpoczęciu gry od środka ruszyli do ataku i wywalczyli rzut rożny. Kacper Duda dośrodkował w pole karne, tam piłkę głową podał Dawid Szot, a Szymon Sobczak sprytnym strzałem pokonał Frantiska Placha. Stało się to w 48. sekundzie.

Goście chwilę później odpowiedzieli minimalnie niecelnym strzałem głową Fabiana Piaseckiego. W 24. minucie Arkadiusz Pyrka po raz pierwszy zmusił Alvaro Ratona do interwencji - Hiszpan bez problemów wybił jednak zmierzającą pod poprzeczkę piłkę.

Chwilę później mogło być 1:1. Po dośrodkowaniu Michaela Ameyawa główkował z bliska Piasecki, ale piłkę na rzut rożny odbił Joseph Colley.

Po okresie przewagi Piasta, Wisła wyprowadziła kolejny cios. Bartosz Jaroch dośrodkował z prawego skrzydła, Ariel Mosór odbił piłkę głową tak, że trafiła ona pod nogi Jesusa Alfaro, który strzałem w długi róg podwyższył prowadzenie.

Nieudany pościg Piasta

Początek drugiej połowy miał spokojny przebieg, ale w 54. minucie goście wywalczyli rzut rożny, a po chwili Mosór strzałem głową zdobył kontaktową bramkę.

W 74. minucie dobrej okazji nie wykorzystał Alfaro. Hiszpan był sam na sam z Plachem. Górą w tym pojedynku był bramkarz Piasta. W końcówce gliwiczanie przycisnęli, ale poza dośrodkowaniami z rzutów rożnych i wolnych nie potrafili zagrozić bramce rywala.

Po ostatnim gwizdku, na wypełnionym w komplecie Stadionie Miejskim im. Hernyka Reymana zapanowała euforia. Wisła po raz pierwszy od 2008 roku zagra w finale Pucharu Polski. Wówczas przegrała z Legią Warszawa po rzutach karnych.

"Biała Gwiazda" jest pierwszym zdobywcą Pucharu Polski - w finale w 1926 roku pokonała Spartę Lwów 2:1. Potem jeszcze trzykrotnie sięgała po to trofeum - w 1967, 2002 i 2003 roku. Ponadto sześć razy dotarła do finału - w 1951, 1954, 1979, 1984, 2000 i 2008 roku.

W obecnej edycji krakowscy piłkarze wyeliminowali: Lechię Gdańsk 2:1 po dogrywce, Polonię Warszawa 3:0, Stal Rzeszów 4:1 i Widzew Łódź 2:1 po dogrywce.

Finał odbędzie się 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Półfinał piłkarskiego Pucharu Polski: Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1 (2:0)

Awans: Wisła.

Bramki: 1:0 Szymon Sobczak (1), 2:0 Jesus Alfaro (37), 2:1 Ariel Mosór (54-głową).

Żółta kartka: Wisła Kraków - Joseph Colley, Dejvi Bregu, Marc Carbo; Piast Gliwice - Jakub Czerwiński, Tihomir Kostadinov.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń).

Widzów: 33 000.

Wisła Kraków: Alvaro Raton - Bartosz Jaroch, Alan Uryga, Joseph Colley, Dawid Szot - Marc Carbo, Kacper Duda - Miki Villar (69. Angel Baena), Goku (58. Dejvi Bregu), Jesus Alfaro (90+1. Mariusz Kutwa) - Szymon Sobczak (90+1. Michał Żyro).

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Arkadiusz Pyrka, Ariel Mosór, Jakub Czerwiński, Tomas Huk (46. Tomasz Mokwa) - Damian Kądzior (59. Serhij Krykun), Patryk Dziczek, Grzegorz Tomasiewicz (46. Miłosz Szczepański), Tihomir Kostadinov, Michael Ameyaw - Fabian Piasecki (77. Kamil Wilczek).