Standard Liege będzie przeciwnikiem Wisły Kraków w 1/16 finału piłkarskiej Ligi Europejskiej. Legia Warszawa, druga z polskich drużyn, która wywalczyła awans do tej fazy rozgrywek, zagra ze Sportingiem Lizbona.

Legia i Wisła zajęły drugie miejsca w swoich grupach. Przed losowaniem znalazły się w jednym "koszyku" z pozostałymi 10 uczestnikami Ligi Europejskiej, którzy również zajęli drugie lokaty oraz z czterema drużynami z gorszym bilansem, które trafiły do tych rozgrywek z Ligi Mistrzów.

Zdecydowanie więcej szczęścia miała Wisła Kraków. Standard Liege to teoretycznie jeden z najsłabszych zespołów, na który mógł wpaść mistrz Polski. Belgowie największe sukcesy odnosili w latach 60. W sumie dziesięciokrotnie sięgali po tytuł mistrza kraju - po raz ostatni w 2009 roku. Sześć razy zdobywali Pucharu Belgii, po raz ostatni w tym roku. W obecnym sezonie Standard zajmuje dopiero szóste miejsce w tabeli belgijskiej ekstraklasy. Trener Wisły Kazimierz Moskal przestrzega jednak przed nadmiernym optymizmem: Przed konfrontacją z Apoelem Nikozja też było wiele głosów, że trafiliśmy bardzo dobrze. A potem Cypryjczycy nie tylko wygrali rywalizację z nami, ale zajęli pierwsze miejsce w swojej grupie Ligi Mistrzów - powiedział trener Wisły Kraków

Legia Warszawa wylosowała wymagającego, ale też atrakcyjnego rywala. Sporting Lizbona należy do "wielkiej trójki" portugalskich klubów razem z FC Porto i Benficą Lizbona. Dwadzieścia dwa razy zdobył mistrzostwo kraju, wywalczył Puchar Zdobywców Pucharów, a także był w finale Pucharu UEFA. W pierwszej fazie Ligi Europejskiej wygrał grupę D przed między innymi Lazio i FC Zurich.

Oba polskie kluby rozegrają pierwsze spotkania na własnych stadionach, rewanże na wyjeździe. Walka o 1/8 finału odbędzie się w lutym 2012 roku. Jeśli Legii uda się awansować, to w kolejnej rundzie zagra z lepszym z pary FC Porto - Manchester City. Z kolei Wisła - jeśli wyeliminuje Standard - trafi na Hannover 96 albo FC Brugge.

Finał Ligi Europejskiej odbędzie się 9 maja 2012 roku na stadionie narodowym w Bukareszcie.