Szanse na olimpijski medal dla siatkarek są bliskie zeru. Polki przegrały z Japonią 2:3 (21:25, 20:25, 25:18, 25:23, 11:15). To trzecia porażka naszych siatkarek w Pekinie. Wcześniej Złotka poniosły dwie porażki - najpierw z Kubankami 1:3, potem z Chinkami, takim samym wynikiem.

W tej chwili jesteśmy na piątym miejscu w grupie, a do ćwierćfinału awansują cztery najlepsze drużyny. Polki muszą teraz wygrać dwa ostatnie mecze z Wenezuelą i USA, żeby znaleźć się w czołowej ósemce.

Polki bardzo dobrze rozpoczęły spotkanie - prowadziły nawet 4:1, jednak na pierwszą przerwę techniczną schodziły, przegrywając 7:8. Japonki grały znakomicie – i w obronie, i w ataku. Przed drugą przerwą Polki traciły do Japonek trzy punkty. Przy stanie 20:17 nasze siatkarki zaczęły odrabiać straty. Niestety, nie trwało to długo. Ostatecznie Japonki wygrały seta do 21.

Drugi set Polki rozpoczęły fatalnie. Japonki bardzo szybko wyszły na prowadzenie 7:2. Po pierwszej przerwie nasze dziewczyny poprawiły grę i wyrównały 11:11. Potem grały punkt za punkt do stanu po 13. Po drugiej przerwie technicznej mecz kontrolowały już Azjatki - seta wygrały do 20.

W trzecim secie po dobrych zagrywkach Polki wyszły na prowadzenie 4:1. Co więcej, na pierwszą przerwę techniczną schodziły, prowadząc 8:3. Po powrocie grały bardzo dobrze – było nawet 13:8. Później jednak zaczęły popełniać błędy i rywalki odrobiły część strat. Zła passa nietrwała długo, Złotka ostro wzięły się do pracy i doprowadziły do stanu 22:14. Tego seta Polki wygrały 25:18.

Czwarty set od początku był bardzo zacięty. Na pierwszą przerwę Złotka schodziły z dwupunktową stratą. Potem jednak zdołały wyrównać na 9:9. Niestety kolejne dwa punkty zdobyły Japonki i to one schodziły na przerwę z punktową przewagą. Po powrocie rozpoczęła się walka punkt za punkt, w końcu Polki objęły prowadzenie 18:17. Nie na długo, dlatego o czas poprosił trener Bonitta. Przerwa poskutkowała i Polki wyrównały – 20:20. Końcówka seta była bardzo nerwowa. Japonki prowadziły już 23:21, ale Polki zdobyły cztery punkty z rzędu i wygrały seta!

Początek tie-breaku to wyrównana gra, potem jednak na prowadzenie wysunęły się Japonki i to one schodziły na pierwszą przerwę techniczną z przewagą dwóch punktów. Po przerwie Japonki powiększyły przewagę do trzech „oczek”. Polki już się nie podniosły i przegrały seta do 11, a cały mecz 2:3.

Składy:

Polska: Milena Sadurek (1 pkt), Maria Liktoras (10), Agnieszka Bednarek (8), Anna Podolec (3), Małgorzata Glinka (27), Katarzyna Skowrońska-Dolata (24), Mariola Zenik (libero) oraz Milena Rosner (11), Joanna Kaczor, Katarzyna Skorupa (2), Anna Barańska.

Japonia: Yoshie Takeshita (1), Sachiko Sugiyama (9), Erika Araki (13), Saori Kimura (21), Miyuki Takahashi (16), Megumi Kurihara (18), Yuko Sano (libero) oraz Yuka Sakurai, Kanako Omura (1), Miyuki Kano