Przed naszą piłkarską kadrą towarzyski mecz z Danią. Dziś biało-czerwoni zbiorą się w Gdańsku. Po południu odbędą pierwszy trening. Jak zwykle o tej porze roku, forma reprezentantów jest sporą niewiadomą, bo część z nich jeszcze nie rozpoczęła ligowego sezonu. Inne zmartwienie selekcjonera to kontuzje, które zmusiły go powołań awaryjnych.

Większość kadrowiczów w ostatnich dniach jednak grała w piłkę - jeśli nie w meczach ligowych lub pucharowych, to przynajmniej w sparingach. Zacznijmy jednak od tych, którzy grają już o stawkę. W Rumunii 90 minut rozegrał nowy w reprezentacji Łukasz Szukała. Steaua wygrała w derbowym meczu z Dynamem Bukareszt 2:1. W Holandii w barwach Zwolle cały mecz rozegrał Mateusz Klich i niestety nie wykorzystał rzutu karnego. Jego zespół wygrał jednak z Heraclesem Almelo. Lepiej spisał się Grzegorz Krychowiak, bo w pierwszym meczu francuskiej Ligue 1 strzelił gola, ale jego Stade Reims przegrało z Rennes 1:2. Wygrała w Niemczech Borussia Dortmund. Kuba Błaszczykowski grał od 57 minut, a Robert Lewandowski miał bramkę i asystę. Na zapleczu Bundesligi jedną połowę rozegrał Adam Matuszczyk. FC Koeln zremisowało z Paderbornem 1:1. Z kolei Artur Sobiech (Hannover 96) nie podniósł się z ławki rezerwowych. Za to Piotr Celeban z rumuńskiego FC Vaslui mecz ligowy rozegra dopiero dziś.

W Lidze Europejskiej zagrał Adrian Mierzejewski - zmieniony po 67 minutach meczu z Dynamem Mińsk. Poza meczową kadrą znalazł się za to Piotr Zieliński z Udinese i Artur Jędrzejczyk FK Krasnodar. Jeśli chodzi o naszych ligowców, to w dobrej formie jest Waldemar Sobota, co potwierdził pucharowy mecz z FC Brugge i ligowy z Pogonią Szczecin. 90 minut w miniony weekend zagrali też powołani w trybie awaryjnym inny piłkarz Śląska Przemysław Kaźmierczak (gol i asysta) oraz Paweł Olkowski z Górnika (dwie asysty). Między słupkami bramki Jagiellonii stał przez 90 minut Jakub Słowik. Mecz Legii z ławki rezerwowych obejrzał Jakub Wawrzyniak.
Pozostali wybrańcy Fornalika grali ostatnio w Sparingach. Bramkarze po 45 minut. Southampton Artura Boruca wygrało z Realem Sociedad 4:3, a Arsenal Wojciecha Szczęsnego z Manchesterem City 3:1. Kamil Glik rozegrał cały mecz, ale Torino przegrało z Novarą 1:2. Z kolei Bartosz Salamon wszedł na boisko na ostatnie 25 minut. Sampdoria wygrała z Soproni VSE 6:1.

Warto przypomnieć, że Waldemar Fornalik nie może skorzystać ze wszystkich piłkarzy powołanych w pierwszym terminie. Już wcześniej kontuzja wykluczyła Macieja Rybusa. Teraz do tego grona dołączył Sebastian Boenisch (Bayer Leverkusen; też kłopoty ze stawem skokowym), Bartosz Bereszyński (Legia; kłopoty z mięśniem przywodziciela) oraz Eugen Polanski (Hoffenheim; uraz mięśnia dwugłowego). W ich miejsce do Gdańska stawią się Kaźmierczak i Olkowski. Niewykluczone, że Waldemar Fornalik zdecyduje się na dodatkowe powołania w ostatniej chwili.