Lindsey Vonn odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo w slalomie gigancie. 27-letnia Amerykanka wygrała w austriackim Soelden zawody inaugurujące alpejski Puchar Świata. Jedyna Polka, Agnieszka Gąsienica-Daniel, była 42. w pierwszym przejeździe.

Dzisiejsze zwycięswto było 42. triumfem w karierze narciarki z Vail. Vonn dotychczas zwyciężyła w 21 zjazdach, 14 supergigantach, czterokrotnie w superkombinacji i dwa razy w slalomie. Jej najlepszym wynikiem w slalomie gigancie było jak dotąd trzecie miejsce w marcu w czeskiej miejscowości Spindlerovy Mlyn.

W Soelden Amerykanka była po pierwszym przejeździe czwarta, ze stratą 0,82 s do Włoszki Federicy Brignone, która w drugiej serii upadła na górnym odcinku trasy. Po południu Vonn pojechała bezbłędnie, a startujące po niej rywalki zaskakująco łatwo trwoniły przewagę nad nią.

Najbliżej zwycięstwa była Niemka Viktoria Rebensburg, która na mecie była wolniejsza zaledwie o cztery setne sekundy. Trzecie miejsce, ze stratą 0,40 s, zajęła Austriaczka Elisabeth Goergl, wicemistrzyni świata w tej konkurencji.

Zawiodła broniąca tytułu najlepszej alpejki świata Niemka Maria Hoefl-Riesch, która została sklasyfikowana dopiero na 24. pozycji, z czasem gorszym od Vonn aż o 3,13. Obie narciarki w ostatnich sezonach toczyły zaciętą walkę o Kryształowa Kulę. Zawodniczka pochodzącą z Garmisch-Partenkirchen zdołała przerwać trzyletnią dominację Amerykanki, swojej bliskiej przyjaciółki, dopiero w tym roku w marcu.

W Soelden wystąpiła Agnieszka Gąsienica-Daniel. W pierwszym przejeździe zajęła 42. miejsce i odpadła z rywalizacji. W drugim wzięło udział tylko 30 najlepszych zawodniczek.

Na lodowcu śniegu nie brakowało, ale do prawdziwej zimy jeszcze daleko. Podczas pierwszych w tym sezonie zawodów w slalomie gigancie było słonecznie, a temperatura powietrza wynosiła zero stopni.

Jutro sezon zainaugurują alpejczycy. Potem nastąpi trzytygodniowa przerwa, po której w dniach 12-13 listopada zostaną rozegrane slalomy w fińskim Levi.

Na emocje związane z kolejnymi zimowymi dyscyplinami jeszcze poczekamy. Specjaliści od biegów narciarskich walkę w Pucharze Świata rozpoczną 19 listopada w Norwegii. Skoczkowie tydzień później zainaugurują sezon w fińskim Kuusamo. Najdłużej, bo aż do 30 listopada, poczekamy na zawody biathlonowego Pucharu Świata w szwedzkim Östersund.