Michał Kwiatkowski z grupy Omega Pharma zajął trzecie miejsce na drugim etapie kolarskiego wyścigu Tour de France. Najszybszy na mecie etapu z Bastii do Ajaccio okazał się Jan Bakelants z grupy Radioshack. Belg został liderem wyścigu, a Kwiatkowski wyszedł na prowadzenie w klasyfikacji młodzieżowej.

Bakelants, który pozostał na czele jako jedyny z uciekającej na ostatnich kilometrach grupki kolarzy, finiszował sekundę przed peletonem, w którym najszybszy był Słowak Peter Sagan (Cannondale), tuż przed Kwiatkowskim.

23-letni Polak został liderem klasyfikacji młodzieżowej i do trzeciego etapu wystartuje w białej koszulce. Po Lechu Piaseckim, który w 1987 roku przez jeden dzień jechał w Wielkiej Pętli w żółtym trykocie lidera, to drugi przypadek w historii wyścigu, gdy polski kolarz prowadzi w jednej z klasyfikacji. W generalnej Kwiatkowski zajmuje siódme miejsce, tracąc do Bakelantsa sekundę.

Niedzielny etap, prowadzący krętymi, pofałdowanymi szosami Korsyki, sprawił sporo problemów sprinterom, bowiem na trasie znalazło się kilka górskich premii, z najbardziej wymagającym podjazdem na Col de Vizzavona (1163 m n.p.m.) w połowie odcinka. Dopiero ostatnie kilometry kolarze pokonywali po płaskim.

Jadący w koszulce lidera Niemiec Marcel Kittel odpadł z peletonu już na drugiej górskiej premii, Col de la Serra, podobnie jak inni sprinterzy - Mark Cavendish, Alexander Kristoff, Danny Van Poppel. Na 60 km przed metą ich strata przekroczyła pięć minut, by na mecie wzrosnąć aż do 17.35.

Zwycięzca niedzielnego etapu, 27-letni Bakelants, debiutuje w Tour de France. W 2008 roku wygrał wyścig Tour de l'Avenir. W Ajaccio sięgnął po pierwszy sukces w tym sezonie.

To najpiękniejszy dzień w moim życiu. Nie mogłem nawet wierzyć w coś takiego, po wszystkich moich problemach. Po operacji kolana wystartowałem w Tour de Romandie, ale musiałem się wycofać z powodu stanu zapalnego w tej nodze. Wycofałem się też z Criterium du Dauphine i ekipa wahała się, czy zabrać mnie na Tour. Przesądziły dobre występy w Dookoła Luksemburga i w mistrzostwach Belgii. Nie jestem doskonałym kolarzem, ale dzisiaj wszystko poszło po mojej myśli
- powiedział nowy lider.

W poniedziałek trzeci w wyścigu i ostatni na Korsyce etap z Ajaccio do Calvi (145,5 km).