Adam Małysz zajął 9. miejsce w konkursie Pucharu Świata w Pragelato. Nasz najlepszy skoczek po raz pierwszy od wielu lat przegrał z innym Polakiem. Wyżej od Małysza uplasował się Kamil Stoch.

Adam Małysz w pierwszej serii skoczył 122 metry i z notą 107.6 pkt. zajmował piąte miejsce. W drugiej serii lider polskiej ekipy uzyskał tylko 117.5 m i spadł na 9. pozycję (206.6 pkt).

Lepiej od Małysza na olimpijskiej skoczni w Pragelato zaprezentował się Kamil Stoch. 18-letni reprezentant klubu LKS Poroniec Poronin w pierwszej serii skoczył 118.5 m i zajmował 8. miejsce. W drugiej serii Stoch uzyskał 121.5 m i z łączną notą 209.0 pkt. awansował na 7. miejsce, zdobywając pierwsze punkty Pucharu Świata w swojej karierze. Stał się pierwszym od wielu lat polskim skoczkiem, który pokonał Adama Małysza.

Konkurs w Pragelato zdecydowanie wygrał Fin Matti Hautamaeki (132.5 m, 132.5 m, 263.1 pkt.). Drugi był Niemiec Michael Uhrmann (126.5 m, 129 m, 239.4 pkt.), a trzeci Austriak Thomas Morgenstern (125 m, 126.5 m, 233.7 pkt.).

Pierwsze punkty w tym sezonie zdobył Marcin Bachleda, który po skokach na odległość 111.5 i 104.5 m (160.3 pkt.) uplasował się na 28. pozycji. Mateusz Rutkowski (103.5 m, 70.3 pkt.) zakończył udział w konkursie na 43. miejscu.

Konkurs w Pragelato był ostatnimi indywidualnymi zawodami przed mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym, które rozpoczynają się w środę w niemieckim Oberstdorfie. Dla organizatorów miał szczególne znaczenie, bowiem najlepsi skoczkowie świata przetestowali obiekt wybudowany specjalnie na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie.

Jutro na Trampolino a Monte odbędzie się konkurs drużynowy. Wbrew wcześniejszym

zapowiedziom wystąpi w nim reprezentacja Polski.

W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi z ogromną przewagą nad rywalami Janne Ahonen, który po raz ostatni skakał w konkursach w Zakopanem. Fin ma obecnie 1526 punktów. Drugi jest Austriak Martin Hoellwarth, który ma 1086 punktów. Osiem punktów mniej ma Norweg Roar Ljoekelsoey. Czwarte miejsce zajmuje Małysz, ze stratą 63 punktów do Hoellwartha.