Po raz pierwszy w historii Polska została mistrzem Europy w piłce nożnej drużyn do lat 18. W finałowym meczu turnieju, który rozgrywany był w Finlandii, Polacy wygrali w Helsinkach z Czechami 3:1.

Podopieczni Michała Globisza dwie bramki decydujące o zwycięstwie uzyskali w ostatniej minucie meczu. Zdobyli je Łukasz Madej i Wojciech Łobodziński. Wcześniej, od 27. minuty, Polacy prowadzi po golu Łukasza Nawotczyńskiego. Kiedy piłkarze spodziewali się gwizdka sędziego, ofensywną, złożoną akcję zainicjowali w duecie Rafał Grzelak i Łukasz Madej. Ten ostatni zakończył ją pięknym strzałem z bocznej strony boiska, przelobowując bramkarza południowych sąsiadów. Zaraz po wznowieniu gry niemalże wszyscy Czesi dosłownie rzucili się do ataku, a po odebraniu im piłki nastąpiła kontra Polaków. Silny strzał Dariusza Zawadzkiego obronił jednak bramkarz, ale skapitulował po dobitce Wojciecha Łobodzińskiego. 3:1 i euforia polskich piłkarzy.

Wcześniej, w meczach w swej grupie, z Jugosławią, Finlandią i Ukrainą, Czesi nie stracili ani jednej bramki. Po raz ostatni polski zespół walczył o złoty medal mistrzostw Europy U-18 dwadzieścia lat temu, przegrywając z gospodarzami turnieju, reprezentacją RFN 0:1.