Piłkarze Legii Warszawa wygrali 1:0 z Zorią Ługańsk w Kijowie w pierwszym meczu 4. rundy kwalifikacji piłkarskiej Ligi Europejskiej. Rewanż za tydzień w Warszawie.

Piłkarze Legii Warszawa wygrali 1:0 z Zorią Ługańsk /SERGEY DOLZHENKO /PAP/EPA

Spotkanie od początku miało otwarty charakter, dzięki czemu oba zespoły stworzyły sobie kilka sytuacji bramkowych. Wicemistrzowie Polski po raz pierwszy poważnie zagrozili bramce Mykyty Szewczenki już w trzeciej minucie, ale piłka po strzale głową Tomasza Jodłowca trafiła w Michała Pazdana. Chwilę później szybki kontratak przeprowadzili gospodarze. W efekcie bardzo groźnym i precyzyjnym strzałem popisał się Rusłan Malinowski. Jednak równie efektowną interwencją zaimponował bramkarz Legii Dusan Kuciak.

To była zdecydowanie najgroźniejsza sytuacja w pierwszej połowie, choć kilka minut później z rzutu wolnego groźnie uderzał Wiaczesław Czeczer. Oba zespoły prowadziły dosyć otwartą grę. Szczególnie Zoria imponowała kombinacyjnymi akcjami. Jednak wraz z upływem czasu legioniści coraz lepiej odczytywali zamiary rywali i skutecznym pressingiem przerywali ataki ukraińskiego zespołu.

W końcówce pierwszej części gry podopieczni Henninga Berga kilkukrotnie zagrozili bramce Szewczenki. Najczęściej bramkarza Zorii nękał Nemanja Nikolic, ale Szewczenko wychodził z tych pojedynków obronną ręką.

Golkiper ukraińskiej ekipy skapitulował dopiero po przerwie. W 48. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Jakub Rzeźniczak zgrał piłkę głową do Michała Kucharczyka, a ten wyskoczył wyżej od rywala i z bliskiej odległości trafił do bramki. Po stracie gola ukraiński zespół stworzył kilka podbramkowych sytuacji. Najlepszej nie wykorzystał w 70. minucie Pyłyp Budkiwski. Rosły napastnik po dośrodkowaniu z prawej strony boiska trącił głową piłkę, a ta minimalnie minęła bramkę gości.

To jednak legioniści byli bliżsi zdobycia gola. W 81. minucie Dominik Furman dośrodkował z rzutu wolnego. Jeden z obrońców Zorii dotknął ręką piłkę, która trafiła w słupek. Sędzia nie dopatrzył się jednak przewinienia. Natomiast niespełna minutę później w poprzeczkę trafił Guilherme.

Do końca spotkania wynik nie uległ zmianie i do rewanżu na własnym boisku podopieczni Henninga Berga przystąpią z jednobramkową zaliczką.

Zoria Ługańsk - Legia Warszawa 0:1 (0:0).

Bramka: 0:1 Michał Kucharczyk (48-głową).

Żółte kartki: Zoria - Ihor Czajkowski, Zeljko Ljubenovic, Artem Hordijenko, Michaił Siwakow; Legia - Guilherme, Tomasz Jodłowiec.

Zoria Ługańsk: Mykyta Szewczenko - Jewhen Opanasenko, Wiaczesław Czeczer, Michaił Siwakow, Mykyta Kameniuka - Ołeksandr Karawajew (70. Dżaba Lipartia), Artem Hordijenko, Ihor Czajkowski (46. Zeljko Ljubenovic), Rusłan Malinowski, Iwan Petriak (46. Dmytro Chomczenowski) - Pyłyp Budkiwski.

Legia Warszawa: Dusan Kuciak - Bartosz Bereszyński, Michał Pazdan, Jakub Rzeźniczak, Tomasz Brzyski - Guilherme, Tomasz Jodłowiec, Dominik Furman, Michał Kucharczyk - Aleksandar Prijovic (75. Ondrej Duda), Nemanja Nikolic (89. Marek Saganowski).

Sędzia: Tasos Sidiropoulos (Grecja). Widzów: ok. 8000.