Pierwszoligowa Arka Gdynia sprawiła sporą niespodziankę i w półfinale Pucharu Polski wyeliminowała bardzo dobrze radzącego sobie ostatnio w Ekstraklasie Piasta Gliwice. Okazji do zdobycia bramki po obu stronach nie brakowało, ale po 120 minutach gry na tablicy wyników widniał remis 0:0. Losy rywalizacji rozstrzygnęły się więc w rzutach karnych, które lepiej egzekwowali gdynianie: triumfowali 4-3, a decydującą „11” wykorzystał Marcus Vinicius. W finale Arka zmierzy się ze zwycięzcą zaplanowanego za tydzień pojedynku Cracovii z Rakowem Częstochowa.

W półfinałowym starciu Arki i Piasta pierwsi groźną sytuację wypracowali zawodnicy z Gliwic. W 7. minucie po centrze Jakuba Holubka w polu karnym Arki doszło do sporego zamieszania, ale ostatecznie - po strzale Dominika Steczyka - Adam Danch wybił piłkę z linii bramkowej.

Piłkarze Piasta mieli na początku optyczną przewagę, ale gdynianie groźnie atakowali.

W 16. minucie po rzucie rożnym i zagraniu Adama Deji piłki nie sięgnął Danch. W 27. minucie Maciej Rosołek wygrał walkę o pozycję z Jakubem Czerwińskim, ale strzał napastnika gospodarzy obronił nogą Frantisek Plach. Z kolei w 35. minucie po dośrodkowaniu Fabiana Hiszpańskiego z prawej strony Rosołek główkował obok słupka.

Tuż przed drugą sytuacją młodzieżowca Arki z ostrego kąta groźnie uderzył Jakub Świerczok. Najlepszej okazji dla Piasta nie wykorzystał jednak w 44. minucie Czerwiński, który po precyzyjnej wrzutce Holubka z wolnego posłał piłkę głową obok bramki.

Gospodarze mogli z kolei wyjść na prowadzenie w 63. minucie, jednak po uderzeniu Hiszpańskiego z dystansu świetną interwencją popisał się golkiper gości. Plach nie dał się także zaskoczyć Marcusowi Viniuciusowi w 77. minucie.

Końcówka drugiej połowy meczu należała zdecydowanie do gliwiczan.

W 80. minucie po błędzie Harisa Memica i strzale Świerczoka przed stratą gola uchronił Arkę Kacper Krzepisz, natomiast w 89. minucie po akcji rezerwowego Gerarda Badii - który do gry ekipy z Górnego Śląska wniósł sporo ożywienia - Świerczok nie zdołał dostawić nogi do zagranej wzdłuż bramki piłki.

Ponownie - i znów po zagraniu Badii - Świerczok stanął przed szansą w 7. minucie dogrywki, ale tym razem zablokował go Michał Marcjanik. W rewanżu po dalekim podaniu Memica Plach obronił strzał Rosołka.

Emocji nie brakowało także w drugiej części dogrywki. 10 sekund po jej rozpoczęciu Mateusz Winciersz przegrał pojedynek sam na sam z Krzepiszem, a pod koniec piłkę tuż obok słupka posłał Michał Żyro.

W serii rzutów karnych ich wykonawcy z obu drużyn nie pomylili się w dwóch pierwszych próbach. Na początku trzeciej serii uderzenie Bartosza Rymaniaka obronił golkiper Arki. Po chwili nad bramką strzelił Rosołek, ale w kolejnej próbie pomocnik Piasta Michał Chrapek trafił w poprzeczkę. Awans gospodarzy do finału przypieczętował Marcus Vinicius.

Tym samym gdynianie po raz czwarty będą mieli okazję wywalczyć Puchar Polski. W 1979 i 2017 roku sięgnęli po to trofeum po zwycięstwach 2:1 nad Wisłą Kraków i Lechem Poznań, natomiast w 2018 roku ulegli w decydującym spotkaniu 1:2 Legii Warszawa.

W drugim półfinale, zaplanowanym w następną środę o 17:30, broniąca trofeum Cracovia podejmie zespół Rakowa Częstochowa.

Finał natomiast rozegrany zostanie 2 maja w Lublinie.

Pula nagród wynosi w obecnej edycji Pucharu Polski 10 milionów złotych, z czego do triumfatora trafi 5 milionów.

Półfinał piłkarskiego Pucharu Polski: Arka Gdynia – Piast Gliwice 0:0 po dogrywce, karne: 4-3.

Żółte kartki: Arka – Mateusz Żebrowski, Arkadiusz Kasperkiewicz; Piast - Jakub Czerwiński.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń).

Mecz bez udziału publiczności.

Arka Gdynia: Kacper Krzepisz – Arkadiusz Kasperkiewicz, Michał Marcjanik, Haris Memic, Adam Danch – Fabian Hiszpański (105. Mateusz Stępień), Adam Deja, Łukasz Wolsztyński (87. Paweł Sasin), Christian Aleman (75. Marcus Vinicius), Mateusz Żebrowski (64. Kacper Skóra) - Maciej Rosołek.

Piast Gliwice: Frantisek Plach – Bartosz Rymaniak, Tomas Huk, Jakub Czerwiński, Jakub Holubek – Dominik Steczyk, Patryk Sokołowski (87. Gerard Badia), Tomasz Jodłowiec (46. Patryk Lipski), Michał Chrapek, Arkadiusz Pyrka (78. Mateusz Winciersz) – Jakub Świerczok (105. Michał Żyro).