Czech Jaroslav Kulhavy został w Champery mistrzem świata elity w kolarstwie górskim. Srebrny medal zdobył Szwajcar Nino Schurter, a brąz - mistrz olimpijski Francuz Julien Absalon. Jedyny Polak w stawce, trener kadry Marek Galiński, zajął 38. miejsce.

Niespodzianek nie było. Dominowali zawodnicy z czołówki rankingu UCI, w którym Kulhavy zajmuje pierwsze miejsce. W sobotę w szwajcarskim Champery Czech potwierdził swoją dominację. W rozgrywanym w ulewnym deszczu wyścigu jechał długo za Schurterem, na dwóch ostatnich rundach mocniej nacisnął na pedały i wyprzedził reprezentanta gospodarzy o 47 sekund. Absalon stracił na mecie 1.26.

Do walki o medale mógł się włączyć jeszcze obrońca tytułu Hiszpan Jose Antonio Hermida, ale miał defekt i ostatecznie finiszował na czwartej pozycji.

Galiński nie dojechał do mety. Zdublowany, musiał zejść z trasy na rundę przed zakończeniem rywalizacji. Drugi z polskich kolarzy - Adrian Brzózka nie wystartował z powodu choroby.