Polscy siatkarze pokonali Czechów 3:1 (25:23, 22:25, 31:29, 25:18) w Karlowych Warach i awansowali do ćwierćfinału mistrzostw Europy. W czwartek obrońcy tytułu zmierzą się z reprezentacją Słowacji.

Początek meczu nie był udany w wykonaniu biało-czerwonych i Czesi wyszli na prowadzenie 7:3. W konsekwencji Andrea Anastasi w miejsce Michała Kubiaka wprowadził Michała Ruciaka i to wyraźnie ożywiło grę naszych siatkarzy.

Znakomita postawa Piotra Nowakowskiego w bloku, skuteczne ataki Piotra Gruszki i Bartosza Kurka, świetne obrony Ruciaka sprawiły, że Polacy prowadzili na drugiej przerwie technicznej 16:14. W końcówce partii większym sprytem wykazali się podopieczni włoskiego szkoleniowca i wygrali 25:23.

Druga set to wymiana "punkt za punkt". Polacy, obrońcy tytułu, na trzypunktowe prowadzenie zdołali wyjść dopiero przy stanie 21:18. Jednak trzy proste błędy sprawiły, że na tablicy świetlnej pojawił się remis (21:21). Nasze pomyłki bezwzględnie wykorzystali rywale. Rewelacyjnie zagrał Jan Stokr, który dla gospodarzy zdobył w tym secie dwanaście punktów i to głównie dzięki niemu podopieczni Jana Svobody triumfowali 25:22.

Polacy na początku trzeciego seta nie potrafili skończyć piłek - gubili się w ataku, obronie i bloku. Stokr był nie do zatrzymania, a z każdą piłką rosła przewaga naszych przeciwników (16:9). Strata siedmiu punktów utrzymywała się do stanu 13:20. Wtedy reprezentanci Czech stracili rytm.

Długie wymiany, niesamowite obrony i konsekwencja w zagrywce sprawiły, że biało-czerwoni wyrównali 21:21. Anastasi przy bocznej linii zaczął mobilizować swoich zawodników. Zwycięskiego seta mocnym atakiem zakończył Kurek 31:29.

W decydującej partii nasi siatkarze grali konsekwentnie i przede wszystkim skutecznie, co dało zwycięstwo 25:18 i 3:1 w całym meczu.

W czwartek biało-czerwoni zmierzą się ze Słowakami. Triumfatorzy pojedynku pojadą do Wiednia, gdzie toczyć się będzie walka o medale.

Polska - Czechy 3:1 (25:23, 22:25, 31:29, 25:18)

Polska: Piotr Nowakowski, Piotr Gruszka, Bartosz Kurek, Michał Kubiak, Łukasz Żygadło, Marcin Możdżonek i Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Michał Ruciak, Mateusz Mika.

Czechy: Jiri Popelka, Petr Konecny, Jakub Vesely, Jan Stokr, Peter Platenik, Lukas Tichacek i Martin Krystof (libero) oraz Ondrej Hudecek, Radek Mach, David Konecny.