Reprezentant Erytrei, 19-letni Ghirmay Ghebreslassie, wynikiem 2:12.27 w maratonie zdobył niespodziewanie złoty medal 15. lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie. Jest najmłodszym zwycięzcą biegu na dystansie 42 km 195 m w historii imprezy IAAF.

Reprezentant Erytrei 19-letni Ghirmay Ghebreslassie /SRDJAN SUKI /PAP/EPA

Ghebreslassie (ur. 14 listopada 1995 roku), który dopiero trzeci raz w karierze ukończył maraton, wyprzedził na mecie Etiopczyka Yemane Tsegay'ego - 2:13.07 oraz Munyo Solomono Mutaiego z Ugandy - 2:13.29.

Moje złoto dedykuję wszystkim mieszkańcom Erytrei - powiedział triumfator. Rok temu wraz z kolegami z reprezentacji także sięgnął po złoty medal mistrzostw globu w półmaratonie. W 2013 roku startował w Bydgoszczy w mistrzostwach świata w biegach przełajowych zajmując w kategorii juniorów siódme miejsce na dystansie 8 km.

W pierwszym dniu rywalizacji w Pekinie doszło do nietypowej sytuacji w maratonie. Kończący nie wiedzieli, gdzie jest... meta. Ostatnie 100 m pokonywali na bieżni Stadionu Narodowego, ale po minięciu linii... biegli dalej. Na mecie nie było żadnego sędziego i dopiero fotoreporterzy stojący na łuku informowali zawodników, że to już koniec.