Najlepszy polski tenisista pożegnał się z turniejem rangi ATP Masters 1000 na twardych kortach w Szanghaju (pula nagród 3,24 mln dol.). Łukasz Kubot przegrał z rozstawionym z numerem 12. Ukraińcem Aleksandrem Dołgopołowem 4:6, 6:7 (6-8) w pierwszej rundzie.

O losach pierwszego seta zadecydował jedno przełamanie serwisu tenisisty z Lubina na 4:5. Chwilę później Dołgopołow rozstrzygnął losy tej partii po 44 minutach gry.

W drugiej partii każdy z zawodników zapisał na swoim koncie po dwa "breaki", ale obaj od razu odrabiali straty, więc doszło do tie-breaka. W nim Kubot obronił meczbola przy stanie 5-6 i swoim serwisie, ale od stanu 6-6 przegrał dwie kolejne wymiany.

Niespodziankę sprawił za to Hiszpan Feliciano Lopez, eliminując z turnieju Serba Janko Tipsarevica (nr 9.) 7:6 (7-2), 7:6 (7-3). Viktor Troicki (11.), przegrał z Amerykaninem Ryanem Harrisonem 3:6, 3:6.

Zwycięstwa w drugiej rundzie odnieśli za to m.in. Hiszpan Nicolas Almagro (7.), Francuz Gilles Simon (8.) czy Amerykanin Andy Roddick (10.). Nie powiodło się natomiast Amerykaninowi Mardy'emu Fishowi (5.), który odpadł po porażce z Australijczykiem Bernardem Tomicem 6:4, 1:6, 4:6.

W Szanghaju zagrają Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski. Polski debel, który rozstawiony jest z "6", w pierwszej rundzie ma wolny los. W 1/8 finału "Frytka" i "Matka" spotkają się z Hiszpanem Tommym Robredo i Rosjaninem Dmitrijem Tursunowem.