Wiktoria Azarenka nową królową Australian Open. Białorusinka w wielkim finale rozbiła Marię Szarpową, oddając rywalce tylko trzy gemy - 6:3, 6:0. Spotkanie trwało 82 minuty. Dzięki wygranej 22-letnia tenisistka awansuje na pierwsze miejsce w rankingu WTA Tour.

Początek spotkania nie zapowiadał tak jednostronnego pojedynku. Szarapowa przełamała rywalkę i wyszła na prowadzenie 2:0. Azarenka szybko jednak zdołała doprowadzić do wyrównania. Decydujący okazał się ósmy gem, który powędrował na konto Białorusinki (5:3). Po chwili 22-latka mogła cieszyć się z wygranej z pierwszej odsłonie.

W drugim secie zupełnie posypała się gra Marii Szarapowej. Rosjanka zaczęła popełniać mnóstwo niewymuszonych błędów, co skrzętnie wykorzystała dobrze grająca Azarenka. Białorusinka nie dała pięknej "Maszy" żadnych szans, wygrywając 6:0.

Szarapowa w całym spotkaniu popełniła aż 30 niewymuszonych błędów, Białorusinka jedynie 14. Nagrody zawodniczkom wręczyła Martina Hingis, była liderka światowego rankingu i trzykrotna zwyciężczyni Australian Open. Wow. Wciąż nie wierzę, że zaraz będę miała w ręku puchar. Nie osiągnęłabym tego wszystkiego, gdyby nie wsparcie moich najbliższych i całego mojego sztabu. No i przede wszystkim mojej babci, która inspiruje mnie przez całe życie - powiedziała Białorusinka.

Dotychczas najlepszym wynikiem wielkoszlemowym Azarenki był półfinał ubiegłorocznego Wimbledonu. W tym tygodniu, w ćwierćfinale, wyeliminowała Agnieszkę Radwańską. W poniedziałek opublikowany zostanie nowy ranking WTA. Na pierwszym miejscu sklasyfikowana zostanie Wiktoria Azarenka, a na szóstym Agnieszka Radwańska. To najwyższa pozycja Polki w karierze.