Robert Kubica nie zawiódł. Polski kierowca teamu BMW Sauber zajął czwarte miejsce w kwalifikacjach do jutrzejszego wyścigu o Grand Prix Australii, inaugurującego kolejny sezon mistrzostw świata Formuły 1. Pole position na torze Albert Park w Melbourne wywalczył Brytyjczyk Jenson Button z zespołu Brawn GP.

Button uzyskał czas 1:26,202 i wyprzedził o 0,303 s kolegę z zespołu Brazylijczyka Rubensa Barrichello. Trzecie miejsce wywalczył Niemiec Sebastian Vettel z teamu Red Bull. Na czwartej pozycji (ze stratą 1,712 s do Buttona) uplasował się Robert Kubica.

Sobotnie kwalifikacje na torze w Melbourne miały zaskakujący przebieg. Dopiero pod koniec pierwszej dziesiątki zawodników znaleźli się kierowcy najbardziej utytułowanego zespołu w historii F1 – Ferrari. Brazylijczyk Felipe Massa zajął 7., a Fin Kimi Raikkonen – 9. miejsce. Kolega Roberta Kubicy z teamu BMW Sauber – Niemiec Nick Heidfeld był 10. Kompletnie zawiedli mistrzowie świata z poprzednich lat. Hiszpan Fernando Alonso (Renault) wywalczył 11., a Brytyjczyk Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) – zaledwie 15. pozycję i z powodu wymiany silnika został przesunięty na koniec stawki kierowców.

Sędziowie FIA po kontroli bolidów podjęli decyzję o dyskwalifikacji kierowców teamu Toyota – Niemca Timo Glocka i Włocha Jarno Trulliego. Uznali oni, że tylne skrzydła w obydwu pojazdach zbytnio się uginają podczas jazdy, co zostało zakwalifikowane jako naruszenie regulaminu technicznego mistrzostw świata F1. Kierowcom anulowano wyniki uzyskane w kwalifikacjach: Glock był 6., a Trulli 8. Zawodnicy zostali przesunięci na sam koniec stawki i wystartują w niedzielę z dziesiątej linii startowej. Zmianie uległa więc cała lista startowa.

20. Jarno Trulli Włochy Toyota

Niedzielna rywalizacja kierowców w Melbourne rozpocznie się o godz. 17.00 czasu lokalnego (w Polsce będzie to godz. 8.00). Dotychczas wyścig inaugurujący sezon mistrzostw świata rozpoczynano o godz. 14.00 czasu miejscowego, ale ze względu na transmisje telewizyjne do Europy, organizatorzy zdecydowali się przesunąć zmagania kierowców na późne popołudnie.

Wyścig o Grand Prix Australii zainauguruje nowy sezon F1 – sezon, który jest rewolucyjny pod każdym względem. Jakie zmiany zaszły w świecie najbardziej prestiżowych wyścigów świata? Posłuchaj relacji Wojciecha Słonia z redakcji Faktów sportowych RMF FM: