Szósty etap Giro d’Italia zakończył się finiszem z peletonu. Najszybszy okazał się mistrz sprintu Brytyjczyk Mark Cavendish z grupy Omega Pharma-Quick Step. Liderem pozostał Luca Paolini (Katiusza).

Cavendish to fenomen. W tegorocznym Giro wygrał już drugi etap. Łącznie ma we włoskim wyścigu 12 etapowych zwycięstw. W wielkich tourach - oprócz Giro także Tour de France i Vuelta Espana - wygrał aż 38 etapów.

Brytyjczyk był początkowo związany z kolarstwem torowym - dwa razy został mistrzem świata w madisonie. Na szosie też miał złoto. W 2011 roku został mistrzem świata w wyścigu ze startu wspólnego w Kopenhadze.

Dziś na mecie w Margherita di Savoia wyprzedził Włocha Elię Vivianiego i Australijczyka Matthewa Gossa. Do mety dotarła cała grupa, Brytyjczyk na atak zdecydował się 100 metrów przed "kreską" i rywale nie mieli z nim szans. Swoje zwycięstwo zadedykował Holendrowi Wouterowi Weylandtsowi, który zginął na trasie Giro dwa lata temu.

Na ostatnich kilometrach sporo pracy na czele peletonu wykonał kolega Cavendisha z drużyny Michał Gołaś. Do mety dojechał w zasadniczej grupie podobnie jak pozostali Polacy jadący w wyścigu - Rafał Majka i Przemysław Niemiec. Nasi kolarze zachowali wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej.

Jutro kolarze pokonają stosunkowo krótki etap z San Salvo do Pescary o długości 162 kilometrów. Wszyscy jednak ostrzą już sobie zęby na sobotnią jazdę indywidualną na czas. Aż 55-kilometrowa trasa może przewrócić klasyfikację generalną do góry nogami.