W finałowym meczu Ligi Mistrzów siatkarzy w berlińskiej Max-Schmeling-Halle Asseco Resovia Rzeszów przegrała z Zenitem Kazań 0:3. Rosyjski zespół po raz trzeci zdobył tytuł najlepszej klubowej drużyny Europy. Trzecie miejsce zajął Berlin Recycling Volleys. Gospodarze tegorocznego Final Four w meczu o brązowy medal wygrali 3:2 z PGE Skrą Bełchatów.

Zobacz zapis relacji z meczu.

Rosjanie od początku byli uważani za głównego faworyta Final Four LM i na boisku potwierdzili, że były to słuszne oceny. W sobotę stracili wprawdzie jednego seta w meczu z Berlin Recycling Volleys, ale finał zakończyli z czystym kontem.

LM siatkarzy - PGE Skra Bełchatów przegrała walkę o brąz

W meczu o brązowy medal Ligi Mistrzów siatkarzy PGE Skra Bełchatów przegrała 2:3 z Berlin Recycling Volleys. Dla gospodarzy tegorocznego Final Four to pierwszy w historii medal Ligi Mistrzów. czytaj więcej

Ekipa z Kazania przyjechała do Berlina mając już na koncie zwycięstwa w LM w 2008 i 2012 roku. Finałowy rywal Rosjan po raz pierwszy znalazł się natomiast w gronie czterech najlepszych drużyn Europy. Podopieczni Andrzeja Kowala nie zamierzali jednak bez walki oddać meczu bardziej utytułowanemu przeciwnikowi.

W pierwszym secie rzeszowianie prowadzili nawet 17:14, ale końcówka należała już do zespołu z Kazania. Gdy Zenit doprowadził do remisu 18:18 trener Kowal poprosił o czas. Po raz drugi szkoleniowiec Asseco Resovii przerwał grę przy prowadzeniu rywali 22:20. W decydującej fazie seta kluczowe znaczenie miały dwie zagrywki - udana rosyjskiej ekipy i zepsuta wicemistrzów Polski. Po asie serwisowym Maksima Michajłowa Zenit prowadził 24:21. Kilkadziesiąt sekund później Marco Ivovic z zagrywki posłał piłkę w aut i Zenit wygrał seta 25:22.

Gdy w kolejnym rosyjski zespół wypracował sobie siedmiopunktową przewagę (m.in. dzięki zagrywkom Wilfredo Leona Venero) wydawało się, że emocji już nie będzie. Asseco Resovia odrobiła jednak straty i doprowadziła do remisu 19:19. Końcówka ponownie należała jednak do rywali, którzy po bloku Nikołaja Apalikowa wygrali 25:23.

Trzecia partia zaczęła się znakomicie dla rzeszowian. Zespół Kowala prowadził m.in. 4:0 i 12:8. Po kolejnym asie serwisowym Leona ta przewaga zmalała do jednego punktu i trener Asseco Resovii poprosił o przerwę. Niewiele to jednak zmieniło. Po wznowieniu gry Zenit wyrównał, a na drugiej przerwie technicznej miał już dwa punkty więcej od rzeszowian, którzy w końcówce znów zostali pognębieni zagrywką Leona.

Spotkanie zakończył atak Mathew Andersona z lewego skrzydła. Zenit wygrał seta 25:21, cały mecz 3:0 i po raz trzeci sięgnął po Puchar Europy.

Drzyzga najlepszym rogrywającymTrzecie miejsce zajął Berlin Recycling Volleys. Gospodarze tegorocznego Final Four w meczu o brązowy medal wygrali 3:2 z PGE Skrą Bełchatów.

Z kolei najlepszym rozgrywającym Final Four Ligi Mistrzów w Berlinie został siatkarz Asseco Resovii Rzeszów Fabian Drzyzga. Wśród dwóch wyróżnionych środkowych znalazł się jego klubowy kolega Piotr Nowakowski, a wśród przyjmujących Facundo Conte z PGE Skry Bełchatów.

Nagrody indywidualne turnieju Final Four w Berlinie:

Najlepszy zawodnik (MVP): Wilfredo Leon Venero (Zenit Kazań)

Najlepiej atakujący: Maksim Michajłow (Zenit Kazań)

Najlepsi środkowi: Piotr Nowakowski (Asseco Resovia Rzeszów), Johannes Bontje (Berlin Recycling Volleys)

Najlepsi przyjmujący: Wilfredo Leon Venero (Zenit Kazań), Facundo Conte (PGE Skra Bełchatów)

Najlepszy rozgrywający: Fabian Drzyzga (Asseco Resovia Rzeszów)

Najlepszy libero: Teodor Sałparow (Zenit Kazań)

Nagroda Fair Play: Scott Touzinsky (Berlin Recycling Volleys)

(abs)