Polscy siatkarze wygrali w Lublanie z Macedonią 3:0 (25:19, 25:19, 25:21) w drugim turnieju eliminacyjnym do przyszłorocznych mistrzostw Europy we Włoszech i Bułgarii. Awans biało-czerwoni zapewnili sobie już dzień wcześniej.

Polska: Piotr Nowakowski, Michał Winiarski, Grzegorz Bociek, Karol Kłos, Mateusz Mika, Fabian Drzyzga - Paweł Zatorski (libero) - Michał Ruciak, Marcin Możdżonek.

Macedonia: Gjorgi Gjorgiev, Nikola Gjorgiev, Vlado Milev, Jovica Simovski, Risto Nikolov, Zoran Gjorgjevski - Vase Mihailov (libero) - Darko Angelovski (libero).

Z sześciu meczów, jakie biało-czerwoni rozegrali w dwóch turniejach kwalifikacyjnych, przegrali jeden - w piątek ze Słowenią 2:3. Dzień później pokonali Łotwę 3:0 i zapewnili sobie udział w czempionacie Starego Kontynentu.

W pierwszym turnieju, który odbył się przed tygodniem we Wrocławiu, podopieczni Stephane'a Antigi zanotowali komplet zwycięstw. W trzech spotkaniach oddali tylko jednego seta.

Trener Polaków w ostatnim meczu zespołu w Lublanie postanowił dać szansę zawodnikom, którzy do tej pory mniej grali. W wyjściowym składzie po raz pierwszy znalazł się chociażby przyjmujący Mateusz Mika, który w drużynie zastąpił kontuzjowanego Michała Kubiaka.

Macedończycy nie potrafili znaleźć recepty na zatrzymanie biało-czerwonych. Pierwsze dwa sety zakończyły się bardzo szybko, a przewaga Polaków była znaczna - oba sety nasi reprezentanci wygrali do 19. Bardzo dobrze spisywał się przyjmujący Mika oraz atakujący Grzegorz Bociek.

Kłopoty pojawiły się na początku trzeciej partii, kiedy rywale wyszli nawet na czteropunktowe prowadzenie (8:4). Później jednak podopieczni Antigi skoncentrowali się i zakończyli mecz w trzech setach, zwyciężając w ostatnim do 21.

Biało-czerwoni zajęli pierwsze miejsce w tabeli, a to zapewnia im bezpośredni awans do mistrzostw Starego Kontynentu, które w 2015 roku zorganizują Bułgaria i Włochy. Zespół z drugiego miejsca będzie walczył w przyszłorocznym barażu.