Polscy piłkarze zremisowali ze Szkotami 2:2 w swoim przedostatnim meczu eliminacji Euro 2016! Wyrównującego gola zdobył w ostatniej akcji spotkania Robert Lewandowski! Również on otworzył w 3. minucie wynik meczu, ale później dwukrotnie trafiali gospodarze - wyrównał tuż przed przerwą Matt Ritchie, a w 62. minucie na listę strzelców wpisał się Steven Fletcher. O awans do turnieju we Francji powalczymy w niedzielę z Irlandią, która dzisiaj pokonała Niemców 1:0!

Robert Lewandowski oraz Szkoci Russell Martin (w środku) i Grant Hanley (po lewej) w meczu eliminacji Euro 2016 /Bartłomiej Zborowski /PAP

W tej chwili w tabeli grupy D wciąż prowadzą Niemcy z 19 punktami, zaś punkt mniej mają biało-czerwoni i Irlandczycy.

Jeśli w niedzielę Polacy wygrają bądź zremisują z Irlandią 0:0 lub 1:1, wywalczą bezpośredni awans na Euro 2016! Jeśli zaś przegrają lub zremisują 2:2 bądź wyżej, czekać ich będzie baraż.

Teoretycznie możliwa jest jednak nawet sytuacja, że mistrzowie świata zajmą... trzecią pozycję. Stanie się tak, jeśli w Warszawie padnie remis, a Niemcy przegrają z Gruzją. Wówczas wszystkie trzy czołowe ekipy będą mieć po 19 punktów, ale to zespół prowadzony przez Joachima Loewa ma najgorszy bilans bezpośrednich meczów z tymi rywalami.

"Magic touch" Lewandowskiego

Na mniej więcej 12 minut przed końcem spotkania nasz specjalny wysłannik do Glasgow Kacper Merk napisał na Twitterze...

Uratował!

94' KONIEC MECZU! Z HAMPDEN PARK WYWOZIMY PUNKT!!!

94' MAMY REMIS!!!!!!! Rzut wolny, słupek, dobija ROBERT LEWANDOWSKI!!!!!!!!!!!

92' Piłka znów w rękach bramkarza reprezentacji Szkocji.

90' Krychooowiak z dystansu !! Znów Marshall zdołał wybić piłkę.

90' Sędzia doliczył do podstawowego czasu gry 4 minuty.

88' Piszczek dośrodkowuje. Grosicki świetnie ruszył do piłki, ale jego strzał głową był bardzo niecelny.

86' Bijemy głową w mur. Nie potrafimy stworzyć poważnego zagrożenia pod bramką rywali.

85' Złe dośrodkowanie Grosickiego. obrońcy wybijają piłkę na aut.

83' Krychowiak z żółta kartką.

83' Ostatnia zmiana u biało-czerwonych. Olkowski za Błaszczykowskiego.

81' Grosicki dośrodkowuje z lewej strony, ale Marshall łapie piłkę.

78' Walczą bardzo ostro Szkoci. Zależy im na trzech punktach. To widać. Polakom może być ciężko...

To nie jest dobry wieczór dla polskich kibiców. W Dublinie Irlandia prowadzi z Niemcami po golu Longa!!

74' Za Darrena Fletchera na boisku melduje się McArthur.

71' Niecelny strzał Forresta. Po chwili zmiana w naszym zespole. Za Rybusa wchodzi Wawrzyniak.

68' Zmiana u Szkotów. Wchodzi Maloney, schodzi Naysmith. Wcześniej u biało-czerwonych Jodłowiec zmienił Milika.

67' Faulowany Lewandowski. Hutton ukarany żółtą kartką.

66' Krychowiak z dystansu!! Marshall zdołał obronić.

62' Straciliśmy piłkę na środku boiska, Szkoci prawą stroną, okazji nie zmarnował Steven Fletcher.

62' GOL DLA SZKOTÓW! Przegrywamy 1:2!

60' Błaszczykowski z prawej strony, piłka przeleciała nad polem karnym i wypadła na aut.

59' Szkoci próbowali atakować lewą stroną, ale dobrze interweniował Kamil Glik.

56' Na trybunach Hampden Park: "GRAMY U SIEBIE! POLACY GRAMY U SIEBIE!"...

56' Faulowany Robert Lewandowski, żółta kartka dla kapitana Szkotów Scotta Browna.

54' Faulowany Arkadiusz Milik, przez chwilę nie podnosił się z murawy, ale wygląda na to, że wszystko dobrze.

53' Kontra za kontrę, przez moment było groźnie w naszym polu karnym.

52' Grosicki, Rybus, Krychowiak próbowali konstruować akcję na lewej stronie, ale "Grosik" stracił piłkę.

49' Milik zablokowany w polu karnym rywali. Po chwili Piszczek przerywa kontrę Szkotów.

47' Co się dzieje!! W odpowiedzi świetna akcja Szkotów. W dobrej sytuacji myli się Naysmith!!

47' Ależ szansa Polaków!! Mączyński do Milika. Napastnik Ajaksu uderza na bramkę, ale kończy się tylko rzutem rożnym.

46' Początek drugiej połowy!

Koniec pierwszej połowy! Niestety tuż przed zejściem do szatni straciliśmy bramkę.

45' 1:1! Niepilnowany Matt Richie, potężny strzał, Łukasz Fabiański bez szans!

42' Robert Lewandowski faulowany na środku boiska przez kapitana rywali. Napastnik Bayernu jednak szybko podniósł się z murawy.

39' Gospodarze zamknęli nas na własnej połowie. Efekty były jednak niewielkie. Niecelny strzał Richtie'go z dystansu.

36' Dobra interwencja Fabiańskiego, który złapał piłkę wstrzeloną w nasze pole karne z prawego skrzydła.

35' Rzut wolny dla Szkotów z ok. 30 metrów. Piłka trafiła w mur. Próba dobitki była niecelna, a nasz rywal i tak był na spalonym.

33' Była szansa na dobrą kontrę, ale Krychowiak za mocno podawał do Grosickiego.

W Dublinie Irlandia remisuje na razie z Niemcami 0:0.

29' Akcja Grosickiego lewym skrzydłem. Piłka trafia do Lewandowskiego, a ten odgrywa do Błaszczykowskiego. Skrzydłowy Fiorentiny strzelił po ziemi. Piłka minęła bramkę o centymetry !!!

27' Błędy naszej drużyny. Dwa razy dość łatwo straciliśmy piłkę. Na szczęście bez konsekwencji.

26' Groźnie Szkoci w naszym polu karnym ale uderzenie Naysmitha zablokował Kamil Glik

Tak to wyglądało w trzeciej minucie...

21' Maciej Rybus ukarany żółtą kartką.

20' Spokojnie rozgrywamy piłkę, dalekie podanie Piszczka do Błaszczykowskiego... zbyt dalekie. Od bramki David Marshall.

16' Szkoci próbowali kontstruować akcję przed naszym polem karnym, planu popsuł im Glik, wyszliśmy z kontrą, ale skończyło się bez strzału na bramkę.

15' Lewandowski pędzi w kierunku bramki pomiędzy dwoma obrońcami, piłkę wyłapuje bramkarz.

13' Rzut rożny dla Szkotów, piąstkuje Fabiański!

11' Atak Polaków, Krychowiak do Grosickiego, ten wycofał do Lewandowskiego, ale nasz snajper w dobrej sytuacji nie trafia w piłkę i przewraca się w polu karnym.

9' Lewandowski na skrzydło do Piszczka, małe zamieszanie przed bramką Szkotów, ale gospodarze wyjaśniają sytuację.

9' Na trybunach Hampden Park gromkie: "POLACY JESTEŚMY Z WAMI!" :-)

3' PROWADZIMY 1:0!!! Robert Lewandowski trafia w 3. minucie!!!

20:45 GRAMY!

20:41 Na Hampden Park rozbrzmiewa Mazurek Dąbrowskiego!

20:40 Reprezentacje Polski i Szkocji są już na murawie! Za kilka minut pierwszy gwizdek!

20:39 Polscy piłkarze gotowi do wyjścia na murawę!

20:29 Jak w ciągu ostatnich 15 lat grała na Wyspach piłkarska reprezentacja Polski? Przed pierwszym gwizdkiem na Hampden Park zdążycie jeszcze przeczytać bloga Patryka Serwańskiego - polecamy!

20:25 Początek meczu za 20 minut! Zobaczcie wyjściowy skład Szkotów:

David Marshall - Alan Hutton, Russell Martin, Grant Hanley, Steven Whittaker - James Forrest, Darren Fletcher, Scott Brown (kapitan), Matt Ritchie - Steven Naismith, Steven Fletcher.

20:24 Rzut oka na Twittera...

20:21 Kilku polskich piłkarzy zapisało się w historii klubów z Glasgow. Szczególnie Celtiku - w klubie tym grali Dariusz Dziekanowski, Dariusz Wdowczyk, Maciej Żurawski czy Artur Boruc. Przez krótki czas grał tam także Paweł Brożek. Z kolei w drużynie Rangers występował Dariusz Adamczuk.

Z przedstawicielem tego grona - Maciejem Żurawskim - rozmawiał dzisiaj w Glasgow Kacper Merk. "Szkoci potrafią grać w piłkę, to już nie jest drużyna ‘kopnij i biegnij’ sprzed kilkunastu lat. Ale piłkarsko to my jesteśmy lepsi i stać nas na spokojne zwycięstwo" - podkreślał Żurawski. Przeczytajcie!

20:09 Dzisiejsze spotkanie zostanie rozegrane na stadionie Hampden Park w Glasgow - w miejscu przepełnionym piłkarską historią. Pierwszy mecz rozegrano tam w 1903 roku. W 1937 roku pojedynek Szkocja - Anglia obejrzało tam ponad 149 tysięcy kibiców. Obecnie na trybunach mogą zasiąść 52 tysiące fanów.

20:01 Specjalnym wysłannikiem RMF FM do Glasgow jest Kacper Merk. #KopiecZazdrości!

19:57 Czy z trybun Hampden Park popłynie dziś dobrze nam znane "Gramy u siebie! Polacy, gramy u siebie!"? Sądząc po tłumach polskich kibiców, którzy zjechali do Glasgow... nie jest to wykluczone ;-)

19:43 Teoretycznie podopieczni Adama Nawałki mogą zapewnić sobie awans na Euro 2016 już dzisiaj!

Warunki są dwa: muszą wygrać ze Szkotami, a Niemcy nie mogą przegrać w Dublinie z Irlandią.

19:39 Trener Adam Nawałka ujawnił skład naszej kadry! W wyjściowej jedenastce znaleźli się m.in. pomocnik Jakub Błaszczykowski i obrońca Michał Pazdan. W bramce stanie Łukasz Fabiański.

Łukasz Fabiański - Łukasz Piszczek, Michał Pazdan, Kamil Glik, Maciej Rybus - Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński, Kamil Grosicki - Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski.

19:39 Od meczu Szkocja - Polska w Glasgow dzieli nas już tylko kilkadziesiąt minut. Rozpoczynamy relację na żywo! Bądźcie z nami!