Tegoroczna Noc Muzeów w Zakopanem zapowiada się niezwykle interesująco. Będzie można pospacerować, pograć, a także pomarzyć. Właściwie wszystkie muzea w mieście przygotowały na sobotę nocne atrakcje dla zwiedzających. Muzeum Tatrzańskie nie da im nawet chwili wytchnienia.

Już o godzinie 17 na spacer po mieście szlakiem istniejących, i tych już nieistniejących, willi zakopiańskich poprowadzi była miejska konserwator zabytków Natalia Skiepko"Od Kopkowicza do Witkiewicza" – to tytuł muzealny spaceru architektonicznego, który rozpocznie na Kozińcu, w willi Koziańskich. Jego trasa wiedzie Bulwarami Słowackiego (realizacje architektów Adam Hełm-Pirgo, Stefan Meyer, Zygmunt Ostafin) oraz ulicą Tytusa Chałubińskiego (realizacje Stanisława Witkiewicza, a także Franciszka i Leona Kopkowiczów).

Brydż z Kornelem Makuszyńskim

Na ulicy Władysława Zamoyskiego będzie można dowiedzieć się, ale niestety już nie zobaczyć, gdzie znajdowały się i co pozostało po willi "Chata" i willi "Wir". Spacer zakończy się w willi Oksza na... "Wieczornym brydżu z Kornelem Makuszyńskim"

Choć Muzeum Kornela Makuszyńskiego jest zamknięte dla zwiedzających z powodu remontu, to jednak nie może go zabraknąć na tym ważnym muzealnym święcie. Wszystkich wielbicieli Kornela Makuszyńskiego oraz miłośników kultury międzywojnia organizatorzy zapraszają na partyjkę brydża – niegdyś jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu. Partyjka, oczywiście w odpowiednim anturażu i scenerii lat dwudziestych poprzedniego wieku, będzie dla każdego.

O czym śnią narciarze?

Zagrać będzie mógł zarówno wytrawny gracz, jak i osoba, która dopiero chce rozpocząć swoją przygodę z tą grą. Można więc śnic sny o potędze czy mistrzostwie. 

A o czym śnili pierwsi narciarze, będzie można dowiedzieć się z opowieści jednego z największych (a może największego) znawcy narciarstwa w Polsce - Wojciecha Szatkowskiego, który opowie o pionierach polskiego narciarstwa i taternictwa w prelekcji pt. Sen narciarza. Spotkanie wzbogacone będzie pokazem drewnianych nart z początku XX w. a także lat 60. i 90. XX - pewnie dokładnie takimi, o jakich śnili pierwsi narciarze.

Opracowanie: