​W Hucie Miedzi Głogów udało się w piątek zaobrączkować trzy młode sokoły, które wykluły się w kwietniu tego roku w gnieździe na jednym z kominów tego oddziału KGHM. Pracownicy huty opiekują się sokołami wędrownymi już od 2009 roku.

Platforma lęgowa dla sokołów znajduje się na kominie "Koniczynka" w Hucie Miedzi Głogów II. W tym roku zajmowała ją para sokołów: Szira (samica) i Bohun, która doczekała się trzech pisklaków.

Jak poinformował KGHM, akcję obrączkowania przeprowadzili specjaliści ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt przy wsparciu wolontariuszy KGHM i pracowników huty. Pisklęta otrzymały specjalną żółtą obrączkę ornitologiczną, przeznaczoną dla sokołów gniazdujących na terenach miejskich - urbanistycznych.

Spółka podkreśliła, że od czasu zamontowania platformy lęgowej na kominie przez pracowników huty, zaobrączkowanych zostało już 45 piskląt.

To imponujący wynik, zwłaszcza, że obecnie w Polsce żyje tylko 100 par sokoła wędrownego. Z pewnością część z wyklutych w Hucie Miedzi Głogów ptaków zasiliła już znacząco populację krajową tego skrajnie rzadkiego wspaniałego ptaka drapieżnego. Dzięki monitoringowi ptaków wiadomo, że sokół z Głogowa o imieniu Giga wybrała życie w stolicy - gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie - wskazano.

W 2008 roku w Hucie Miedzi Głogów stwierdzono nieudaną próbę gniazdowania sokoła wędrownego. Wtedy też podjęto decyzję, żeby na jednym z kominów oddziału KGHM zamontować platformę lęgową. Już rok później wykluły się pierwsze trzy sokoły.

Sokoły to jedne z najrzadszych ptaków w Polsce

Dzięki objęciu ich ścisłą ochroną populacja się rozwija. Co roku przybywa kilkanaście par lęgowych. 

Spółka wspiera reintrodukcję tych zwierząt poprzez m.in. opiekę nad gniazdującymi w hucie sokołami, a także realizację programu "KGHM dla sokołów" w ramach którego jeszcze w tym roku przewidziane są lekcje o tematyce ekologicznej realizowane w szkołach i przedszkolach Zagłębia Miedziowego.