Miriam Aleksandrowicz - wybitna aktorka i reżyserka dubbingowa - spoczęła na cmentarzu na Wólce Węglowej w Warszawie. Miała 65 lat.

Ceremonia pożegnania Miriam Aleksandrowicz odbyła się na Cmentarzu Komunalnym na stołecznej Wólce Węglowej. Uczestniczyli w niej najbliżsi aktorki, jej przyjaciele, koledzy i znajomi.

Uczestnicy ceremonii - na prośbę rodziny -  przyszli ubrani na żółto i w sportowym obuwiu. "Misia była multibarwną osobą i kochała kolory, a w szczególności żółty, będziemy zobowiązani, jeśli w waszej kreacji pojawi się akcent w tym kolorze" - prosiła rodzina.

Żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę, teatralną i dubbingową, absolwentkę reżyserii w Instytucie Teatralnym w Kijowie. Artystkę mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych - powiedział prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Szuster. Mimo pierwszych kroków stawianych w studiu dubbingowym, uciekała od tego, uważając, że to teatr jest jej przeznaczeniem. Spędziła w nim wiele lat, jako aktorka i reżyserka - wspominał.

Całe pokolenia, które wychowały się na animowanych wieczorynkach i filmach kinowych, pamiętają dziesiątki postaci i jej charakterystyczny głos. Od dzisiaj Miriam staje się legendą - mówił Szuster.

Była kochana, cierpliwa, ale wymagała, aby wszystko było dobrze. Pamiętam, że gdy musiałem się śmiać w nagraniu, a byłem zmęczony, podchodziła do mnie, siedzącego na dubbingowym stołku, i łachotała mnie znienacka. Zaśmiewałem się, a ona przestawała dopiero, gdy miała wystarczającą ilość nagrania - wspominał zmarłą aktor Mateusz Damięcki. Była dobra w tym, co robiła, ale przede wszystkim była dobrym człowiekiem - dodał.

Jej głos towarzyszył milionom dzieci

Miriam Aleksandrowicz urodziła się 1 września 1957 r. w Warszawie. Była córką reżysera Tadeusza Aleksandrowicza i jednej z pierwszych w Polsce aktorek dubbingu - Zofii Dybowskiej-Aleksandrowicz.

Występowała w teatrach: im. Węgierki w Białymstoku (1983-1985), im. Szaniawskiego w Płocku (1985-1986) oraz Teatrze Satyry Maszkaron w Krakowie (1986-1990).

Aleksandrowicz użyczała głosu setkom postaci. Pod koniec lat 80. zadebiutowała w serialach "Kacze opowieści" i "Chip i Dale: Brygada RR". W kolejnych latach wcielała się w bohaterów m.in. "Króla lwa", "Rodziny Adamsów", "Herkulesa", "Garfielda" czy "Hobbita".

Aleksandorwicz była reżyserką dubbingu m.in. w animowanej serii o Asteriksie, Muppetach, Pinokiu i kilkudziesięciu innych produkcjach.