Pięć podmiotów zgłosiło się w przetargu na przebudowę środkowej części placu Defilad, czyli tzw. placu Centralnego. Głównym jego założeniem jest stworzenie zielonej przestrzeni w samym centrum Warszawy. Będzie mniej betonu i asfaltu, za to więcej zieleni. W planach jest posadzenie ponad 100 nowych drzew, tysiąca krzewów oraz trawników.

Nowe Centrum Warszawy

Budowa placu Centralnego to kolejny element zmian w ramach programu Nowe Centrum Warszawy. Koncepcja przebudowy placu Defilad na osi ul. Złotej zakłada, że przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie miejsce na codzienne spotkania mieszkańców i organizację wydarzeń kulturalnych.

Nowe zagospodarowanie tej przestrzeni między Muzeum Sztuki Nowoczesnej a Pałacem Kultury i Nauki przygotowała pracownia A-A Collective. Koncepcja tego zespołu znalazła się wśród pięciu najlepszych propozycji wyłonionych w międzynarodowym konkursie.

Symboliczna zabudowa

Nowa przestrzeń ma połączyć centralną część placu Defilad z parkiem w rejonie ul. Świętokrzyskiej. Nieregularny układ chodników i zieleni ma odwzorować sieć dawnych ulic i zarys budynków. Trawniki mają przypominać miejsca, w których stały kamienice. 

Nawierzchnia placu zostanie wykonana z sześciu różnych rodzajów kamienia. Obrysy dawnych kamienic zostaną wykonane z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 r. przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej.

Więcej zieleni

Na placu znajdą się trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Projekt zakłada też posadzenie ponad 40 gatunków roślin cebulowych i gatunków bylin. Do tego dojdzie 11 gatunków krzewów, a także 109 drzew - takich jak m.in. robinie akacjowe, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby i magnolie.

Otwarty przetarg

W przetargu ogłoszonym przez ratusz wpłynęło łącznie 5 ofert, które mieszczą się w przedziale od 61 do 73 milionów złotych. Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął właśnie analizę nadesłanych propozycji. Rozstrzygnięcie powinno zapaść w ciągu kilku tygodni. Od momentu podpisania umowy wybrany wykonawca będzie miał na realizację inwestycji 60 tygodni, czyli około 14 miesięcy.

Nowa koncepcja

Plac Centralny stanowi kolejny etap zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy. Miasto przebudowało już pobliskie rondo Dmowskiego. Mieszkańcy mogą także korzystać już z całkiem nowej przestrzeni, która została urządzona u zbiegu pięciu ulic: Chmielnej, Szpitalnej, Zgody, Brackiej i Kruczej. Powstał tam tzw. Plac Pięciu Rogów. To nowe miejsce spotkań, wypoczynku i scena dla różnych wydarzeń.

Kolejne projekty

Warszawa przygotowuje się już do kolejnych inwestycji. Miasto rozstrzygnęło konkursy architektoniczne na nowe i bardziej zielone ulice: Chmielną oraz rejon Złotej i Zgoda. Trwają prace nad dokumentacją projektową. Zarząd Dróg Miejskich wybrał projektanta kompleksowej przebudowy ul. Kruczej na odcinku od Al. Jerozolimskich do ul. Pięknej.

W przygotowaniu są też projekty kilku etapów tzw. Zielonej Marszałkowskiej. Poza ukończoną zachodnią stroną tej ulicy - od ronda Dmowskiego do ul. Świętokrzyskiej, na najbardziej zaawansowanym etapie są zmiany fragmentu od ul. Królewskiej do pl. Bankowego. Trwa analiza ofert na ich przebudowę.

Opracowanie: