W Instytucie Kultury Miejskiej (IKM) w Gdańsku w niedzielę o godzinie 17 odbędzie się wernisaż wystawy "Szukając Przestrzeni". Zostanie na niej zaprezentowanych 40 prac artystyczno-naukowych, wykonanych wiązką elektronów. Są to zdjęcia codziennych przedmiotów wykonanych za pomocą specjalistycznego mikroskopu elektronowego.

Wystawa to połączenie sztuki i nauki

"Jak wygląda śruba lub kawałek cegły widziane przez mikroskop elektronowy? To niesamowite bogactwo form, faktur i odcieni, abstrakcyjna poezja w czystej formie" - czytamy w komunikacie IKM.

"Pokazane na wystawie prace są ubocznym efektem dwuletniej pracy naukowej. Z blisko 30 tys. obrazów, które powstały przy użyciu mikroskopu elektronowego, metodą dość mozolnej selekcji, wybrano 40" - przekazała Marta Bańka, kierownik działu komunikacji IKM.

Biańka wyjaśniła, że prace te są obrazami wykonywanymi wiązką elektronów. "Dzięki użytej technologii można w nich zaobserwować zupełnie inny, tajemniczy świat, rządzący się swoimi prawami, wyjęty spod praw natury na co dzień doświadczanych przez człowieka" - dodała.

Obrazy powstały w Instytucie Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej Politechniki Gdańskiej. Natomiast w ramach współpracy międzyuczelnianej, artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku wykonali szereg dzieł wchodzących w dziedziny rzeźby i VJ-art oraz VR.

Wernisaż zostanie wzbogacony o wykłady i koncert

Wernisaż odbędzie się o godz. 17 w siedzibie IKM przy ul. Targ Rakowy 11. Wystawa będzie czynna do końca miesiąca. Później zostanie przeniesiona na teren Politechniki Gdańskiej.

Po wernisażu zostanie zorganizowany wykład prof. Jakuba Karczewskiego nt. mikroskopii elektronowej.

Dopełnieniem wystawy jest koncert projektu BLED w składzie: Emil Miszk i Sławek Koryzno. Zespół wystąpi o godz. 19.00 prezentując fuzję jazzu i elektroniki.