W sobotę na wszystkich kąpieliskach położonych w województwie pomorskim nad morzem i nad jeziorami woda nadaje się do kąpieli - nie stwierdzono zakwitów sinic. ​Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Z zamieszczonych danych w serwisie GIS wynika, że w sobotę we wszystkich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata w woj. pomorskim - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i tych nad jeziorami - woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

Jakie zagrożenie stwarzają sinice?

W przypadku zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice (cyjanobakterie) należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

Sinice a makroglony

Nie należy mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu przez bakterie mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

Sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza, obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

Znane są jednak zakwity sinic również w niższych temperaturach. 

Przewidywanie występowania zakwitów wody jest bardzo trudne, gdyż istotne znaczenie mają tu zmienne warunki pogodowe, takie jak nasłonecznienie, wiatr czy deszcz. Dlatego nie da się z góry ustalić, kiedy sinice się pojawią i jak długo będą się utrzymywać w danym akwenie wodnym.