Kolejne 23 osoby zostały zatrzymane w śledztwie dotyczącym karuzeli podatkowej. To efekt wspólnych działań CBŚP, KAS i Prokuratury Krajowej. Śledztwo obejmuje działalność czterech zorganizowanych grup przestępczych, które wystawiły "puste" faktury na 1,5 mld zł. Zarzuty usłyszało już 298 osób.

23 podejrzanych zostało zatrzymanych przez policjantów ze szczecińskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji wspieranych przez funkcjonariuszy zachodniopomorskiej i śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Czynności były prowadzone jednocześnie przez blisko 140 funkcjonariuszy na terenie województw: śląskiego, mazowieckiego, łódzkiego oraz dolnośląskiego. Mundurowi przeszukali miejsca zamieszkania oraz nieruchomości użytkowane przez podejrzanych, przejmując dokumentację i sprzęt elektroniczny. Zabezpieczone rzeczy będą analizowane przez śledczych pod kątem dowodowym - poinformował podkom. Paweł Żukiewicz z zespołu prasowego CBŚP.

Podejrzanym grozi nawet 25 lat więzienia

Podejrzani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie 15 osobom prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Pozostałe zarzuty dotyczyły m.in. oszustw podatkowych, połączonych z tworzeniem poświadczającej nieprawdę oraz nierzetelnej dokumentacji księgowej, jak również prania pieniędzy. Czyny zarzucone niektórym podejrzanym zagrożone są karą nawet 25 lat pozbawienia wolności - przekazał podkom. Żukiewicz.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec czterech podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym, w tym poręczenia majątkowe w wysokości do 200 tysięcy złotych - podał dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Grupy przestępcze wystawiały puste faktury

Jak zaznaczyła PK, zakres prowadzonego śledztwa obejmuje działalność czterech zorganizowanych grup przestępczych w okresie od stycznia 2017 r. do października 2022 r. w Warszawie, Bielsku-Białej, Gliwicach i innych miejscowościach. Celem tej działalności - jak przekazała PK - było popełnienie przestępstw karnych i karnoskarbowych związanych wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT przez podmioty, które w strukturze grup pełniły rolę "znikających" podatników oraz "buforów".

"Puste" faktury VAT za pośrednictwem rozbudowanej sieci "buforów" przekazywane były ostatecznym odbiorcom, którzy w sposób sprzeczny z prawem obniżali koszty działalności swoich firm. Na obecnym etapie śledztwa ustalono, iż cztery grupy przestępcze wprowadziły do obiegu faktury na kwotę blisko 1,5 miliarda złotych - podał dział prasowy PK.

Jak dodał podkom. Żukiewicz, straty Skarbu Państwa w wyniku działalności tych grup oszacowano na kwotę ponad 130 mln zł.

Dotychczas w toku śledztwa zarzuty usłyszało łącznie 298 osób, z czego prawie 200 jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Dotychczas prokurator skierował w tej sprawie siedem aktów oskarżenia wobec 62 podejrzanych.

Śledczy podkreślają, że sprawa ma wielowątkowy i rozwojowy charakter.