„Podjęliśmy decyzję o zakupie nowego budynku dla szpitala MSWiA” - poinformował w piątek w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. "Dla mieszkańców Katowic, dla mieszkańców całego Śląska ważne jest, aby ta wizytówka leczenia pacjentów, jakim jest szpital MSWiA, mogło znaleźć nową lokalizację" - dodał. Formalnie budynek prywatnego szpitala został kupiony przez Miasto Katowice za środki rządowe na rzecz Skarbu Państwa.

W czwartek Urząd Miasta Katowic poinformował, że Samorząd Katowic kupuje budynek po byłym prywatnym szpitalu GeoMedical. Docelowo przeniesiony zostanie tam katowicki szpital MSWiA. W czwartek podpisano akt notarialny w sprawie sprzedaży tej placówki, a także umowę użyczenia obiektu.

Jak przekazały służby prasowe katowickiego magistratu, w czwartek w towarzystwie notariusza podpisano umowę sprzedaży budynku po dawnym szpitalu. "Prezydent Miasta, wykonujący zadania administracji rządowej, zakupił na rzecz Skarbu Państwa nieruchomość od dwóch spółek - CMC GEO PROJEKT 2 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie oraz CM GEO PROJEKT 3 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie. Jednocześnie nieruchomość została oddana w użyczenie na rzecz SP ZOZ MSWiA - z przeznaczeniem na cele statutowe szpitala" - poinformował katowicki Urząd Miasta.

Pierwsi pacjenci już w październiku?

Premier zwracał uwagę na konferencji prasowej, że obecnemu budynkowi szpitala MSWiA "bardzo daleko było do jakichkolwiek standardów XXI wieku, do jakichkolwiek standardów nowoczesności".

Dlatego podjęliśmy decyzję, która była zresztą wypracowana razem z posłami PiS, aby poszukać nowej lokalizacji. Były plany wybudowania nowej lokalizacji, ale to trwa czasami pięć, siedem lat albo i dłużej. Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, że dla mieszkańców Katowic, dla mieszkańców całego Śląska ważne jest, aby ta wizytówka leczenia pacjentów, jakim jest szpital MSWiA, mogła znaleźć nową lokalizację. Dlatego podjąłem decyzję o zakupie tego budynku - oświadczył w piątek premier.

Jak mówił, budynek jest "ulokowany znakomicie w tej części Katowic, która jest blisko autostrady". "Jest ulokowany w taki sposób, że będzie mógł służyć pacjentom z całego Śląska, nie tylko z Katowic" - zaznaczył.

Jak mnie tutaj zapewniono tej proces będzie niezwykle szybki, może nawet na początku października, jak słyszałem, będą już tutaj przyjmowani pacjenci - dodał szef rządu.

Zwracając się do mieszkańców Katowic i Śląska powiedział: Ta decyzja, którą podjąłem, wiązała się z ogromnym wysiłkiem finansowym po stronie państwa polskiego. To właśnie z budżetu państwa można było przekazać środki na ten nowy szpital.

Premier mówił w Katowicach, że ochrona zdrowia przeszła w ostatnich ośmiu latach przemianę, jeśli chodzi o kadry, sprzęt i finanse. Dodał, że zdaje sobie sprawę, że nadal potrzebne są usprawnienia i dodatkowe środki.

To wielkie pragnienie naszego rządu, by polscy pacjenci mogli się leczyć w jak najwyższym standardzie - zaznaczył Morawiecki.

Szef rządu przekazał, że "w ciągu kilku tygodni ten szpital będzie przyjmował pacjentów, będzie wizytówka Katowic, wizytówką Śląska, wizytówką Polski".

Za przekazanie budynku podziękował premierowi i rządowi dyrektor Szpitala MSWiA w Katowicach w dr n. med. Piotr Grazda. Udzielanie świadczeń zdrowotnych w nowoczesnym budynku, na nowoczesnym sprzęcie, podnosi bezwzględnie bezpieczeństwo pacjentów i mieszkańców Katowic - zaznaczył. Dyrektor poinformował, że właśnie rozpoczyna się wyposażanie szpitala w nowoczesny sprzęt - tak, aby był jak najszybciej gotowy na przyjęcie pacjentów. Umowę przekazania budynku wręczył mu wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba.

W szpitalu MSWiA pacjenci leczeni są m.in. na oddziałach: Anestezjologii i Intensywnej Terapii; Chorób Wewnętrznych, Onkologii i Gastroenterologii Wraz z Pododdziałem Kardiologii I Pododdziałem Angiologii; Chirurgii Ogólnej z Częścią Urazową; Nefrologii i Endokrynologii; Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej i Leczenia Zaburzeń Nerwicowych.

Nowoczesny szpital GeoMedical, wybudowany i wyposażony kosztem 150 mln zł, rozpoczął działalność we wrześniu 2017 r. Kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na 5,9 mln zł zawarł dopiero z początkiem kwietnia 2018 r. Placówka, która nie znalazła się w tzw. sieci szpitali, ubiegała się o kontrakt w konkursie. Spółka od początku 2019 r. borykała się z problemem płynności finansowej.