Sześcioosobowa rodzina, w tym czworo dzieci, ze Szczejkowic w powiecie rybnickim (woj. śląskie) trafiła do szpitala z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla. To kolejna taka sytuacja w Śląskiem minionej doby.

Do zdarzenia doszło we wtorek późnym wieczorem. Jak ustalił reporter RMF FM Marcin Buczek, przyczyną ulatniania tlenku węgla najprawdopodobniej był piecyk do ogrzewania wody. Najpierw zgłoszenie w tej sprawie otrzymało pogotowie, ponieważ jedno z dzieci miało problemy z oddychaniem.

Ratownicy medyczni wezwali straż pożarną. Strażacy potwierdzili, że w mieszkaniu ulatnia się tlenek węgla. Po zbadaniu całej 6-osobowej rodziny postanowiono, że wszyscy zostaną przewiezieni do szpitala.

Również we wtorek do podobnego zdarzenia doszło w budynku wielorodzinnym w Chorzowie, gdzie czadem podtruło się pięć osób, w tym dwoje dzieci. W minioną sobotę z tego samego powodu do szpitala w Gliwicach przewieziono matkę z pięciorgiem dzieci.

Ofiary śmiertelne czadu

W obecnym sezonie grzewczym z powodu czadu w województwie śląskim zginęły dwie osoby.

Od 1 października w regionie doszło w sumie do blisko 260 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla i z pożarami. Podtrutych zostało ponad 70 osób, w tym blisko 30 dzieci.

W minionym sezonie grzewczym, od października 2021 do końca marca 2022 r., w woj. śląskim zanotowano łącznie blisko 1,7 tys. zdarzeń (w tym niespełna tysiąc pożarów) związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. Podtrutych zostało 268 osób, w tym 61 dzieci. Zginęło 6 osób, w tym jedna w pożarze. Rok wcześniej czad spowodował w regionie śmierć 12 osób. Od 2007 roku tlenek węgla zabił w regionie ponad 280 osób.

Jak powstaje czad?

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza.

Z informacji straży pożarnej wynika, że głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Jak zaznaczają strażacy, wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.

Aby uniknąć zaczadzenia, należy przeprowadzać kontrole, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Nie należy zasłaniać, przykrywać urządzeń grzewczych oraz zaklejać kratek wentylacyjnych. Wskazane jest także, by często wietrzyć kuchnie i łazienki wyposażone w termy gazowe.