Olaf Lubaszenko - znany aktor, reżyser i producent - od 1 września obejmie funkcję dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Jak zapowiada, kierowana przez niego scena, będzie prezentowała urozmaicony i zrównoważony repertuar, łącząc klasyczne i współczesne pozycje.

Nowego dyrektora zaprezentował w środę, podczas spotkania zorganizowanego w foyer teatru, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wraz ze swoim zastępcą Jarosławem Marszałkiem.

Jak powiedział prezydent, pojawienie się Olafa Lubaszenki na dyrektorskim fotelu nawiązuje do zwyczaju zatrudniania w Częstochowie na tym stanowisku znanych aktorów. 

To kontynuacja linii, która u nas wspaniale się sprawdza. Wystarczy wymienić takie nazwiska jak: Henryk Talar, Marek Perepeczko czy Piotr Machalica. Uwielbiani przez częstochowską publiczność gwarantowali zadowolenie widowni i sukcesy samej instytucji kultury. Nowy dyrektor to nowa energia - dodał Matyjaszczyk.

Wizja teatru według Lubaszenki

Oczywiste jest dla mnie, że Teatr im. Adama Mickiewicza powinien być jak najbliżej związany z miastem i jego mieszkańcami. Oferta programowa takiego teatru również powinna być zróżnicowana. Naturalnie wiele scen działa właśnie w ten sposób. Kluczowe są proporcje, co do konkretnych tytułów, nazwisk i projektów; wszystko w przemyślanym porządku osadzone na osi czasu - mówił nowy dyrektor.

Urozmaicony i zrównoważony repertuar powinien być oczywiście mieszanką tekstów klasycznych i współczesnych, tych lekkich o charakterze zdecydowanie rozrywkowym z pozycjami dramatycznymi. Kluczowa dla mnie będzie tu dbałość o zachowanie właściwych proporcji, zarówno pod kątem artystycznym, jak i ekonomicznym - zaznaczył Lubaszenko.

Olaf Lubaszenko urodził się w 1968 r. we Wrocławiu. Debiutował w 1981 r. rolą Kamila w serialu TVP „Życie Kamila Kuranta”. Wystąpił w ok. 80 filmach fabularnych, zagrał też w wielu serialach i przedstawieniach Teatru Telewizji. Pracował jako asystent reżysera z Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim.