Poznań. Renesansowy ratusz, pyry i rogale świętomarcińskie to niezaprzeczalne symbole miasta. A z czego znani są sami poznaniacy? Czy nie z zaradności, praktycyzmu i oszczędności? Owszem. Sprawdź, czego pod tym względem możesz się od nich nauczyć!

Czy poznaniacy są naprawdę najbardziej oszczędni?

Poznaniacy uchodzą za najbardziej oszczędnych i rozsądnych w wydatkach. Za to warszawiaków uważa się za rozrzutnych i żyjących ponad stan. Ile w tym prawdy?

Niedawno postanowił to sprawdzić bank ING, przeprowadzając "Oszczędnościowy barometr ING". Polacy wskazali tam mieszkańców Poznania jako tych najrozsądniejszych w swoich wydatkach. To tyle, jeśli chodzi o opinię. Jeśli zaś mowa o faktach, to najoszczędniejsi w zakupach spożywczych okazali się gdańszczanie (poznaniacy uplasowali się na trzecim miejscu, tuż za wrocławianami).

Trzeba jednak przyznać, że tendencje w całej Polsce są podobne: coraz częściej i coraz bardziej konstruktywnie myślimy o oszczędzaniu. I robimy to inaczej, niż nasi rodzice, czy dziadkowie. Nie rezygnujemy z przyzwyczajeń i codziennych przyjemności. Staramy się raczej lepiej wykorzystać cały swój dochód.

Ten trend staje się coraz popularniejszy także w innych europejskich krajach. Ma on nazwę new frugality i oznacza życie na lepszym poziomie w obrębie tego samego przychodu. Świadome i mądre wydawanie pieniędzy to w tym przypadku korzystanie z porównywarek cen, wybieranie tańszych sklepów i punktów usługowych, czy wyszukiwanie ofert last minute.

Z pewnością niektóre te triki znasz już od dawna. Ale czy wszystkie? Sprawdź!

Sposoby na oszczędzanie w 2024 roku


Meble i AGD z drugiej ręki

W Poznaniu jest nie do pomyślenia, by zmarnowało się coś, co jeszcze może się komuś przydać. Miasto wpadło więc na wspaniały pomysł: na jego terenie rozstawiono kontenery, do których można wrzucić niesprawny, drobny sprzęt RTV i AGD.

A co z przedmiotami o większych gabarytach? Warto zalogować się do lokalnych grup na portalach społecznościowych. Sąsiedzi wymieniają się tutaj nie tylko informacjami, ale też sprzętem i meblami, których już nie potrzebują, a które są jeszcze w niezłym stanie. W zamian nie oczekują niczego poza uśmiechem lub drobnym, słodkim upominkiem.

To rozwiązanie z pewnością zasługuje na miano ekonomicznego, a przy okazji ekologicznego.

Lista zakupów

Sporządzanie przemyślanej listy zakupów uchroni Cię przed spontanicznymi i niepotrzebnymi zakupami. W tym celu przemyśl nie tylko, co należy kupić, ale też to, co zamierzasz jeść w danym tygodniu. Połącz więc listę zakupów z menu dla Ciebie i Twojej rodziny.

Wskazówka: lepiej dokupić brakujący produkt, niż upychać w lodówce i szafkach nadmiar jedzenia, które może się zepsuć. Statystyczna rodzina w naszym kraju wyrzuca co miesiąc żywność o wartości 50 złotych! Unikaj takiego marnotrawstwa.

Dobry plan roczny

Jeśli jakiś wydatek można przewidzieć, to go zaplanuj. Unikniesz w ten sposób stresu, a nawet paniki, gdy przyjdzie Ci zapłacić większą kwotę w którymś z miesięcy. Przykładem takich wydatków może być ubezpieczenie samochodu, wyprawka szkolna, wizyty lekarskie czy wakacje. Odkładając każdego miesiąca drobne sumy, możesz spać spokojnie, nie martwiąc się o dziury w budżecie.

Tutaj przyda się też odrobina sprytu. Jeśli czeka Cię wymiana opon zimowych, kup je latem. A co z prezentami gwiazdkowymi? Najtańsze będą po świętach...

Negocjacje z dostawcami mediów i rezygnacja z usług

Comiesięczne opłaty to zmora wszystkich Polaków. Pochłaniają też sporą część budżetu. Dobrym pomysłem na ich obniżenie jest przegląd. Jeśli Twój dostawca prądu ma wyższe stawki niż konkurencja, to go zmień lub wynegocjuj cenę. Podobnie skontroluj ofertę operatorów telefonii komórkowej i dostawcę Internetu.

Kolejnym prostym sposobem na oszczędności jest rezygnacja z usług, z których nie korzystasz. Przemyśl, czy potrzebna Ci jest np. kablówka lub platforma cyfrowa. Jeśli nie oglądasz telewizji, to nie trwoń na nią pieniędzy!

Zdrowa dieta zamiast lekarstw i suplementów

Niestety, jako naród jesteśmy w niechlubnej czołówce kupowania różnych leków i środków farmaceutycznych. Marnujemy na produkty gigantyczne sumy! Przemyśl, czy Ty również nie uległeś presji kupowania drogich leków oraz suplementów. Jeśli tak, spróbuj to zmienić. Wybierz np. świeże owoce lub soki zamiast kolejnego pudełka witaminy C. To nie tylko tańsza, ale też dużo smaczniejsza i zdrowsza opcja.

A w sytuacji, gdy nie masz wyjścia i musisz wykupić leki? Poproś farmaceutę o ich tańsze zamienniki. Ale zanim w ogóle wybierzesz się do apteki, przejrzyj, co już masz w domu. Może się okazać, że posiadasz wszystko, co niezbędne.

Oszczędzanie na ogrzewaniu

Prąd i koszty ogrzewania to zwykle największy stały wydatek, jaki ponosisz. Czy możesz poszukać oszczędności także w tej dziedzinie? Oczywiście. Obniżenie temperatury w domu o 1 stopień Celsjusza może skutkować rachunkami niższymi nawet o 20%!

Trzymaj się też następujących zasad: często, krótko i intensywnie wietrz pomieszczenia, zamontuj termostaty na grzejnikach oraz uszczelnij lub wymień okna.

Przegląd garderoby

Niektórzy tak bardzo lubią zakupy, że chodzą na nie wyłącznie po to, by się rozerwać. Jeśli możesz się podpisać pod tym zdaniem, spróbuj zmienić to przyzwyczajenie. Zanim uznasz, że potrzebujesz czegoś nowego, zrób rzetelny przegląd garderoby i oceń, czy nowa rzecz to nie jest zwykła zachcianka.

Jeżeli jednak faktycznie potrzebujesz odświeżyć garderobę, niech sklep będzie ostatnią opcją. Na start lepiej przejrzeć strony i aplikacje oferujące odzież używaną. W pobliżu miejsca zamieszkania masz dobry second hand? To właśnie tam udaj się na relaksujący shopping!

Na wakacje po sezonie

Gdy masz taką możliwość, to nie planuj urlopu w szczycie sezonu. Ceny wycieczek i hoteli są wtedy najwyższe. Lepiej pomyśleć o wakacjach w czerwcu lub wrześniu W wielu miejscach pogoda jest wtedy nadal sprzyjająca, a ośrodki wypoczynkowe nie są już/jeszcze przepełnione turystami. Słowem, wakacje poza sezonem przynoszą wiele korzyści, nie tylko tych finansowych. 

Świnka-skarbonka

Czy pamiętasz świnkę-skarbonkę z dzieciństwa? Przyda Ci się, nawet jeśli już masz ukończone 18 lat. Odkładanie tam drobniaków z portfela to średnio kilkaset oszczędności rocznie. Lepiej je mieć niż wyrzucić!

Remont i naprawy we własnym zakresie

Zamiast wzywać fachowca do każdej usterki w domu, odpal YouTube i zrób to sam! Nie tylko oszczędzisz sporo pieniędzy, ale też zdobędziesz nowe, praktyczne umiejętności. W sieci można znaleźć też filmiki z instrukcją większych prac remontowych, takich jak malowanie ścian, fugowanie, silikonowanie, czy montaż paneli.

Imprezy składkowe

Być może w naszej szerokości geograficznej nie są jeszcze do końca znane. Ale czas je upowszechnić. Zamiast organizować domówkę na własny koszt (zgodnie ze starą i nadmuchaną zasadą "zastaw się, a postaw się"), lepiej poprosić znajomych, by każdy przyniósł coś ze sobą. W ten sposób nikt nie zrujnuje swojego budżetu, a wszyscy będą mogli miło spędzić czas.

Hobby bez przepłacania

Rezygnowanie z hobby, nawet jeśli jest kosztowne, nie jest najlepszym pomysłem. Każdy z nas przecież potrzebuje rozrywki, bez niej można się zwyczajnie wypalić. Co więc zrobić, jeśli wydatki na rozrywkę przerastają Twój budżet?

Spróbuj znaleźć tańszą opcję. Np. bilety do kina są zdecydowanie droższe w weekendy, niż w tygodniu. Możesz też skorzystać z "tanich wtorków", czy innych tego typu promocji. Wyjazdy organizuj tak, by nie przepłacać za transport (np. dzięki grupowym przejazdom). Szukaj okazji na Grouponie lub - podobnych do tej - stronach z rabatami.

Jak podreperować domowy budżet? Podejmij się dodatkowej pracy online!

Sposobów na oszczędzanie jest naprawdę sporo. Jednak dla wielu, to wciąż niewystarczające. Jeśli więc - mimo redukcji wydatków - brakuje Ci w budżecie większej ilości pieniędzy, pomyśl o dodatkowej pracy.

Bez wychodzenia z domu, możesz zająć się np:

  • Tworzeniem bloga: Zacznij od pomysłu na bloga i sprawdź, czy temat może być interesujący dla innych. Po kilku miesiącach regularnego dodawania treści, otwórz możliwość umieszczania reklam większym firmom. Możesz też za pośrednictwem bloga sprzedawać swoje produkty lub usługi.
  • Tworzeniem sklepu online: możesz sprzedawać własne wyroby lub cudze (z odpowiednią marżą) bądź zdecydować się na dropshipping.
  • Tworzeniem stron internetowych na zlecenie: W kreatorze WebWave masz możliwość stworzyć profesjonalną stronę internetową bez znajomości kodowania. Co więcej - mnóstwo osób potrzebuje witryny do promocji swojej marki. Wyjdź naprzeciw ich potrzebom i rozwiń swój mały biznes po godzinach.

Który pomysł najlepiej pasuje do Twoich zainteresowań i umiejętności? Podejmij wyzwanie i zostań najbardziej gospodarnym poznaniakiem!