3 mln złotych z - uruchomionego przez rządową instytucję NASK - Funduszu Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego trafi do Olsztyna na poprawę bezpieczeństwa w sieci. W czerwcu hakerzy zaatakowali systemy olsztyńskiego Zarządu Dróg Zieleni i Transportu (ZDZiT).

Jak podało Ministerstwo Cyfryzacji, celem Funduszu uruchomionego przez NASK (Naukową i Akademicką Sieć Komputerową) jest wsparcie samorządów w zakresie poprawy cyberbezpieczeństwa.

W czerwcu cyberprzestępcy zaatakowali systemy olsztyńskiego Zarządu Dróg Zieleni i Transportu (ZDZiT). Czasowo nie działają centralny system sterowania ruchem, biletomaty mobilne i stacjonarne, ograniczony został też dostęp do informacji pasażerskiej, ZDZiT nie obsługuje też na bieżąco obywateli. Ze skutkami tego ataku informatycy walczą do dziś.

Konferencja w Olsztynie

Konferencja prasowa inaugurująca nowy fundusz odbyła się w Olsztynie. Wzięła w niej udział wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska. Żeby zapobiegać takim wydarzeniom, uruchamiamy dodatkowe środki. Olsztyn otrzyma ponad 3 mln zł na poprawę cyberbezpieczeństwa - poinformowała wiceminister.

Jak dodała wiceminister Semeniuk-Patkowska, "wychodzimy z pomocą do prezydenta Olsztyna Pana Piotra Grzymowicza". Celem wsparcia jest minimalizacja skutków incydentu, odtworzenie usług wraz z podniesieniem poziomu ich bezpieczeństwa oraz realizacja zadań z zakresu cyberbezpieczeństwa - wszystko to dla bezpieczeństwa mieszkańców Warmii i Mazur - podkreśliła wiceminister.

"Przez lata samorządowcy byli pozostawieni sami sobie w przypadku cyberataku. Rozwiązania, które zaproponowało Ministerstwo Cyfryzacji pozwalają na przekazanie samorządowcom środków niezbędnych do przywrócenia usług dla obywateli" - powiedział cytowany w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji szef resortu Janusz Cieszyński.

Podkreślił, że "współczesne systemy informatyczne jednostek samorządu terytorialnego gromadzą nie tylko dane osobowe obywateli czy pracowników, ale też dane o stanie zdrowia mieszkańców, historii załatwianych przez nich spraw oraz zarządzają komunikacją publiczną czy ciepłem sieciowym".

"2025 zgłoszeń incydentów w podmiotach publicznych"

Wiceszefowa resortu rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska przypomniała, że "w 2022 roku CERT Polska - zespół ekspertów odpowiedzialny za ochronę polskiej cyberprzestrzeni przed zagrożeniami, działający w ramach NASK - otrzymał 2025 zgłoszeń incydentów w podmiotach publicznych." W tym roku, za pierwsze półrocze ta liczba wynosi już 1763. To oznacza, że skala działalności cyberprzestępców na jednostki publiczne się zwiększa. Do najczęstszych incydentów należą: phishing, szkodliwe oprogramowanie, ataki DDoS oraz próby włamań - dodała.

Nasza rola nie kończy się tylko na przyjęciu zgłoszenia i jego analizie, a na realnej pomocy w walce na rzecz walki ze sutkami incydentu. Temu ma właśnie służyć Fundusz Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego. Zrealizowana dziś wypłata ponad 3 milionów złotych to najlepsze potwierdzenie skutecznego działania Funduszu. Wierzymy, że dzięki temu wsparciu, wraz z pomocą merytoryczną ze strony CSIRT NASK, systemy informatyczne miasta Olsztyn szybko wrócą do pełnej funkcjonalności - zaznaczył dyrektor NASK Wojciech Pawlak.

Fundusz Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego NASK powołano 6 marca na podstawie ustawy z 1 grudnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 r. W ramach funduszu do dyspozycji jest prawie 12 mln zł, które zostaną przeznaczone na wsparcie cyberbezpieczeństwa jednostek samorządów terytorialnych.