Czy na gwiazdę można polecieć? Które są najgorętsze i czy montuje się miotacze ognia na kosmicznych rakietach? Takie galaktyczne zagadnienia interesowały dzieci na warsztatach rakietowych z rezerwowym astronautą ESA – Sławoszem Uznańskim. Zajęcia zorganizowało Centrum Nauki i Techniki w EC 1 Łódź Miasto Kultury.

Sławosz Uznański jest drugim Polakiem, który może pojawić się w przestrzeni kosmicznej. Polak znalazł się w gronie w gronie 17 astronautów wybranych przez Europejską Agencję Kosmiczną do misji księżycowej. Taki lot będzie organizować NASA.

Na samym początku zajęć w łódzkim Centrum Nauki i Techniki w EC1 dzieci chwaliły się tym, co wiedzą o kosmosie. Przerzucały się sformułowaniami o gwiazdach, planetach i takich zjawiskach, jak czarne dziury. Później zamieniły się w ciała niebieskie i krążyły zupełnie tak samo, jak poruszają się planety w Układzie Słonecznym.

Jednak dla uczniów klas 1-3 najważniejszą i najciekawszą częścią warsztatów z potencjalnym astronautą było budowanie rakiet. Na finał wszystkie kosmiczne pojazdy wzbiły się w górę.

Takie zajęcia z dziećmi to jest kosmiczny poziom - przyznaje z uśmiechem Sławosz Uznański. Tak zaczyna się budować pierwsze zabawki, a później technologię kosmiczną. W podobnych warunkach, w grupie, gdzie wszyscy zadają pytania i w ten sposób uczymy się - dodaje.

Rezerwowy astronauta dorastał w Łodzi i tu też kończył pierwsze studia na Politechnice Łódzkiej. Tytuł doktora inżyniera uzyskał za pracę na temat konstrukcji odpornych na promieniowanie kosmiczne.

Sławosz Uznański jest specjalistą w zakresie projektowania elektroniki, pracującej w akceleratorach. System sterowania mocą Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN jest jego pomysłu i obecnie astronauta jest jego operatorem.