Ponad 17 tys. miejsc dla przedszkolaków przygotowano w tym roku w Łodzi. Elektroniczna rekrutacja do miejskich placówek rusza 1 kwietnia.

Nowych, wolnych miejsc jest 4,2 tys., a pozostałe 13 tys. miejsc - zajmują dzieci, które już wcześniej chodziły do przedszkoli w Łodzi. W sumie dostępnych będzie ponad 17 tysięcy miejsc.

Jakie są nowości w naborze?

Cały proces rejestracji można wykonać bez wychodzenia z domu - zauważa wiceprezydent Miasta Łodzi - Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Cytat

Rodzice wchodzą na stronę internetową i tam pobierają wniosek. Taki wydrukowany dokument należy wypełnić, podpisać i zeskanować lub sfotografować, a potem dołączyć go elektronicznie. Nie ma, więc, potrzeby wybierać się do przedszkola osobiście
- dodaje.

Nowością przy naborze w tym roku jest kryterium, zgodnie z którym dziecko dostanie 32 punkty, jeśli co najmniej jeden z rodziców rozliczył w Łodzi PIT-37 za poprzedni rok. Potwierdzeniem spełnienia tego kryterium jest kopia pierwszej strony zeznania podatkowego albo oświadczenie zawierające numer aktywnego pakietu mieszkańca na Karcie Łodzianina - tłumaczy dyrektor Wydziału Edukacji łódzkiego magistratu - Jarosław Pawlicki.

Oto kryteria w I i II etapie rekrutacji

Kryteria w I etapie rekrutacji do przedszkoli w Łodzi w roku szkolnym 2022/2023:

  • wielodzietność rodziny kandydata,
  • niepełnosprawność kandydata,
  • niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
  • niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
  • niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
  • samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
  • objęcie kandydata pieczą zastępczą.

Każde z wymienionych kryteriów ma wartość 200 punktów.

Jeśli dzieci uzyskają taką samą liczbę punktów albo jeśli po zakończeniu tego etapu placówka nadal dysponuje wolnymi miejscami, w II etapie naboru brane są pod uwagę kolejne kryteria.

Kryteria w II etapie rekrutacji do przedszkoli w Łodzi w roku szkolnym 2022/2023:

  • 64 pkt - rodzeństwo dziecka kontynuującego edukację w placówce pierwszego wyboru,
  • 32 pkt - co najmniej jedno z rodziców rozliczyło podatek dochodowy od osób fizycznych za miniony rok w Łodzi,
  • 16 pkt - dziecko poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub dziecko, u którego badania kwalifikacyjne dają podstawy do odroczenia terminu szczepienia,
  • 8 pkt - dziecko rodziców pracujących lub studiujących stacjonarnie; rodzic samotnie wychowujący dziecko,
  • 4 pkt - dziecko uczęszczające do żłobka w roku rekrutacji,
  • 2 pkt - dziecko wskazane przez pracownika socjalnego, zagrożone objęciem pieczą zastępczą.

Kto może wziąć udział w naborze?

Nabór do przedszkoli potrwa do połowy kwietnia, a wyniki będą 20 maja.

Potem na wolne miejsca będą mogli zgłaszać się rodzice, którzy mieszkają poza Łodzią, a pracują w stolicy województwa i chcieliby, żeby ich pociechy chodziły do placówki właśnie w Łodzi.

Rodzice mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do trzech przedszkoli miejskich. Wybrane placówki układają na liście, według swoich preferencji.

W rekrutacji do przedszkoli miejskich w Łodzi na rok szkolny 2022/23 biorą udział dzieci urodzone w latach 2016 - 2019 oraz dzieci z rocznika 2015, którym na podstawie opinii poradni psychologiczno - pedagogicznej odroczono spełnianie obowiązku szkolnego.

Dzieci urodzone w 2020 roku nie uczestniczą w rekrutacji elektronicznej. Rodzice maluchów, które skończą 2,5 roku, mogą starać się o zapisanie ich do przedszkoli miejskich po zakończeniu postępowania uzupełniającego (czyli po 31 sierpnia 2022 roku). 

Opracowanie: