Kochankowie z ulicy Kamiennej - ci sami, którzy pojawiają się w wierszu Agnieszki Osieckiej - po renowacji wrócą na swoje miejsce. To fontanna-płaskorzeźba z ulicy Włókienniczej - dawniej Kamiennej w Łodzi. W czasie 600. urodzin miasta - już w najbliższy weekend - będzie można zwiedzić z przewodnikiem miejsca, gdzie Łódź prezentuje się w całym swoim blasku. To cudowne witraże, plafony, rozety, drewniane boazerie, sztukaterie, pyszne schody i złocenia.

Do wyboru jest jedna z 4 tras spacerów rewitalizacyjnych, a w sumie w świąteczny weekend przygotowano ponad 160 propozycji wycieczek i spacerów.

Trasa 1

Nowe Centrum Łodzi: Park im. Moniuszki, Dworzec Łódź Fabryczna, droga podziemna, kompleks EC1.

Na terenie NCŁ znajduje się m.in. zrewitalizowany budynek pierwszej łódzkiej elektrowni EC1. Wyjątkowy charakter miejsca nawiązuje do przemysłowej przeszłości miasta.

Obecnie EC1 pełni funkcje kulturalno-artystyczne oraz edukacyjne. W środku mieści się m.in. największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki oraz najnowocześniejsze Planetarium.

To także siedziba instytucji zrzeszających artystów i filmowców - Łódź Film Commission oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Ważnym punktem na obszarze NCŁ jest nowy podziemny dworzec Łódź Fabryczna, który stał się częścią multimodalnego węzła komunikacyjnego, łączącego transport kolejowy, autobusowy dalekobieżny, samochodowy oraz komunikację miejską.

Spacery rozpoczną się o godzinach: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00. Zbiórka przed każdym spacerem: Park im. S. Moniuszki (przed pomnikiem). Czas spaceru około 2 godzin.

Na woonerfie nad drogą podziemną na zwiedzających czekać będzie strefa piknikowa, którą wypełnią food trucki i strefa relaksu. W EC1 będzie można zobaczyć specjalną urodzinową  wystawę fotograficzną prezentującą zmiany w tej części miasta. Na wystawie zobaczymy prace najciekawszych łódzkich fotografów.

Trasa 2

Nowa ul. Rewolucji - trasa obejmie  spacer po odnowionej ulicy na odcinku od ul. Kilińskiego do ul. Piotrkowskiej.

Jednym z efektów rewitalizacji są zmiany przy ul. Rewolucji 1905 r. Najpierw remont przeszła sama ulica, teraz pięknieją stojące przy niej kamienice.

Spacery rozpoczną się o godzinach: 10:00, 12:00,  14:00, 16:00. Zbiórka przed każdym spacerem: skwer przy zbiegu ulic Rewolucji i Kilińskiego. Czas spaceru około 2 godzin.

Na skwerze powstanie strefa rodzinnych atrakcji. Na najmłodszych będą czekać warsztaty plastyczne i animacje.

Trasa 3

Włókiennicza - perełka i wizytówka łódzkiej rewitalizacji: ul. Włókiennicza i Pasaż Hilarego Majewskiego.

Podczas zwiedzania zajrzymy do odnowionych wnętrz jednej z najpiękniejszych łódzkich willi - Hilarego Majewskiego. Wielkomiejska willa przy ulicy Włókienniczej 11, czyli dawnej Kamiennej, powstała w 1886 roku.

Budynek jest jednym z najcenniejszych w Łodzi. To dom najsłynniejszego łódzkiego architekta.

Podpisał on ponad 500 projektów budowli w samej Łodzi. Znany jest przede wszystkich z takich, jak Pałac Poznańskich i Heinzla, Grand Hotel czy willa Herbstów.

Piękna, zabytkowa willa przechodzi remont od piwnic, aż po dach. W odrestaurowanych wnętrzach na zwiedzających czekać będzie wyjątkowa wystawa przygotowana przez wykładowców Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Spacery rozpoczną się o godzinach: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00. Zbiórka przed każdym spacerem: ul. Włókiennicza przy ul. Kilińskiego. Czas spaceru około 2 godzin.

W Pasażu Hilarego Majewskiego powstanie Cyrkowe Podwórko. Pojawią się tu  kuglarze, żonglerzy. Dzieciaki nauczą się cyrkowych sztuczek.

Będzie można czas spędzić również twórczo w kąciku artystycznym, gdzie będzie malowanie twarzy, a i znajdzie się też coś dla fanów tatuaży. W odrestaurowanych wnętrzach na zwiedzających czekać będzie wyjątkowa wystawa przygotowana przez wykładowców Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Trasa 4

Rewitalizacja na Moniuszki: ul. Moniuszki, Mediateka, Fabryka Aktywności Miejskich

Ulica Moniuszki na przełomie XIX i XX wieku była szczególnym miejscem na mapie Łodzi - przy tej prywatnej alei mieszkali przedstawiciele elity artystycznej i intelektualnej miasta. Niestety później ulica oraz dwie znajdujące się przy niej wille Ludwika Meyera zaczęły popadać w ruinę.

Na szczęście sypiące się tynki oraz powybijane okna to już przeszłość. Na ulicę Moniuszki wraca życie.

Spacery rozpoczną się o godzinach: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00. Zbiórka przed każdym spacerem: ul. Moniuszki przy ul. Piotrkowskiej. Czas spaceru około 2 godzin.

We wnętrzach odnowionej willi Ludwika Meyera mieści się jedna z najnowocześniejszych łódzkich bibliotek - Mediateka. W dawnej fabryce Henryka Wagnera, przy ul. Tuwima 10 siedzibę znalazła Fabryka Aktywności Miejskich.

Podczas spacerów skorzystacie ze specjalnych atrakcji przygotowanych przez animatorów biblioteki, a we wnętrzach fabryki czekać na Was będzie specjalna wystawa, której tematem będzie Łódź oraz jej rozwój na przestrzeni wieków.

Łódź odzyskuje dawny blask m.in. dzięki programowi rewitalizacji obszarowej Śródmieścia, który wart jest 1 miliard złotych. Za te pieniądze odnowionych zostanie blisko 180 budynków w mieście.

Rewitalizacja to przywrócenie do życia zdegradowanej części miasta i uzupełnienie jej o nowe funkcje, a przede wszystkim praca z lokalną społecznością. W centrum Łodzi ma się lepiej żyć, przebywać i pracować.