Fragment placu przy konsulacie Rosji w Krakowie będzie nosił nazwę Skwer Wolnej Ukrainy. Tak zdecydowali miejscy radni.

Za przyjęciem projektu grupy radnych dotyczącego nadania nazwy Skwer Wolnej Ukrainy fragmentowi placu znajdującego się na Starym Mieście od ulicy Krowoderskiej do Skweru Biborskiego zagłosowało 38 radnych, nikt nie był przeciw. Czterech radnych głosowało z sali obrad Rady Miasta Lwowa, gdzie pojechali z pomocą humanitarną.

"Ta nazwa Skwer Wolnej Ukrainy nie zastąpi pomocy humanitarnej i wojskowej, jest tylko symbolem, ale symbole też są ważne" - mówił ze Lwowa radny Łukasz Wantuch, jeden z inicjatorów uchwały. Jak podkreślił, miejsce zostało wybrane ze względu na obecność tam konsulatu Rosji - "żeby chociaż część tego terenu przypominała Rosjanom, że Ukraina jest niepodległa, że Ukraina walczy, że Ukraina jest wspierana przez Polaków" - tłumaczył radny.

Z krakowskimi radnymi połączył się on-line mer Lwowa Andrij Sadowy. "Dziś walczymy nie tylko za wolną Ukrainę, ale za cały wolny świat, żeby ludzie mogli decydować o sobie na swojej ziemi" - podkreślił Sadowy. Podziękował też za pomoc płynąca z Polski na Ukrainę i przyjęcie uchodźców wojennych. "Są oni przyjmowani jak krewni (...) ta pamięć zawsze będzie w moim sercu i każdego mieszkańca Ukrainy" - zaznaczył mer Lwowa.

Nie będzie zmiany nazwy ul. Biskupiej

Uznania radnych w głosowaniu nie zyskała natomiast inicjatywa grupy krakowian, aby nazwę ul. Biskupiej, przy której znajduje się konsulat Rosji zmienić na ul. Obrońców Ukrainy 2022 roku. Wcześniej pomysł ten został negatywnie oceniony przez komisję kultury i ochrony zabytków oraz prezydenta Krakowa.

Jak wyjaśniono, istnieje moratorium z 2006 r. w sprawie zmian nazw istniejących ulic, placów i parków, na terenie miasta Krakowa jednoznacznie zakazujące zmian nazw ulic już istniejących. Negatywna opinia w sprawie zmiany nazwy ulicy spowodowana jest również wysokimi kosztami społecznymi, ponieważ przy ul. Biskupiej zameldowanych jest 191 osób fizycznych oraz siedzibę ma wiele firm i instytucji. Ponadto – wskazano – geneza nazwy ul. Biskupiej jest historyczna i sięga średniowiecza.